
Nedílnou součástí každého kinematografického díla je hudební složka. V němé éře filmu provázel projekci hudební doprovod (nejprve živý, později reprodukovaný). Hudba se stala nedílnou složkou díla i v době hraného filmu. Popularitu živého hudebního doprovodu k němým filmům zaznamenávají v současnosti všechny významné festivaly. V průběhu posledních let vzniklo také několik hudebních souborů, které se těmto projekcím a hudebním doprovodům věnují. Mnoho významných hudebních souborů zařadilo do svého hudebního repertoáru i živý doprovod k němému filmu, mnoho významných hudebních skladatelů se věnuje filmové hudbě
Rozmach a popularita filmových festivalů v posledních letech přirozeně vede i k jejich určité specializaci. Většina z nich je sice stále zaměřena na prezentaci především filmů a režisérů, ale začínají se objevovat i festivaly zaměřené tématicky, národnostně či žánrově. A právě tato skutečnost vedla k záměru vytvořit tradici filmového festivalu zaměřeného výhradně na hudební složku filmu.
Inspirací byl i úspěch pražského festivalu MOFFOM, který bohužel po několika ročnících zanikl. Byl zaměřen na hudbu jako na objekt filmového zpracování. Festival MOVI(e)NG MUSIC má však jiný cíl a strategii – představit hudbu jako jednu z nedílných součástí filmové tvorby. Součástí, které velkou měrou přispívají k výsledné podobě a kvalitě filmu. Vzniká tak festival, který je originální a potřebný a pevně věříme, že bude i úspěšný.
Během festivalu MOVI(e)NG MUSIC Kroměříž se ve třech dnech (25. až 27. listopadu 2011) divákům představí téměř čtyři desítky filmů autorů z celého světa, které jsou proslavené kromě dramaturgie a hereckého podání také svým hudebním podkladem. Budou představeny i snímky nonverbální tj, vyjadřující se pouze svou zvukovou složkou – hudbou a ruchy. Prostor je věnován i populární oblasti hudebních klipů, nejen našich autorů.
Všechny projekce i přednášky a besedy budou probíhat v Domě kultury v Kroměříži se začátky v 8 hodin (pátek) a v 9 hodin (sobota a neděle).
V programu festivalu jsou v sobotu zařazeny rovněž dvě přednášky: „Polská filmová hudba“ –11.00 hod.a „Historie filmové hudby“ – 14.00 hod.
Myslíme si, že tento originální festival vyzývá svým obsahem k účasti nejen širší veřejnost, ale zvláště zájemce a tvůrce filmů, tedy i širokou základnu našich neprofesionálních filmových tvůrců, kteří tak mohou získat mimořádný přehled i poučení o práci s filmovou hudbou a zvuky v úspěšných snímcích světově proslulých režisérů a hudebních skladatelů.
Ing. Jiří Králík
ředitel DK