|
Komentáře
ke článku: Odešel Adolf Macek ze dne 05.02.2021, autor článku: Ing. Emil Pražan
Přidat nový komentář
Komentář ze dne: 06.02.2021 14:17:24 Reagovat
Autor: [csfv] - Petr Chmela (csfv@seznam.cz)
Titulek: upřímnou soustrast
Teď jsem se to právě dozvěděl. Volal jsem Ádovi minulý a tento týden nejméně 5x, ale nebral mi telefon. Naposledy jsem s ním mluvil, když se vrátil z nemocnice a říkal mi, že tam musí ještě jednou. Áda byl členem předsednictva ČSFV několik let a proto nás o to jeho ztráta mrzí. Vzpomínej Ádo na nás a rodině, za ČSFV upřímnou soustrast.
Komentář ze dne: 07.02.2021 20:30:04 Reagovat
Autor: [donasec] - Martin Škrobák (martin.skrobak@vuos.com)
Titulek: Za Ádou Mackem
Současné šedivé a neradostné časy přinášejí také neradostné zprávy. Jako je ta, že odešel člověk, který po tolika letech známosti už jaksi automaticky patřil do mého života. Kolik, to vím přesně - s Ádou jsme se znali od roku 1987. Členem Východočeského sdružení filmařů byl hned od jeho založení v roce 1993. Pravidelně jsme se také potkávali počátkem devadesátých let na báječných Mikulášských filmových víkendech v Deštném v Orlických Horách, kam vozil i svoji dceru Lucii.
První kameru si pořídili s bratrem v 15 letech, v osmdesátých letech pak založil filmový kroužek v České Skalici, kde točili dokumenty na 16mm film (třeba společně s Rudolfem Zábrahou). Vždy ho zajímaly především různé záludnosti filmové techniky, ovšem plně se toto jeho zaměření projevilo až s nástupem videa a digitálních technologií. V tomto směru byl dobrým rádcem a na toto téma napsal řadu odborných článků do našeho zpravodaje Donašeč dobrých filmových zpráv i do časopisu Videohobby.
To, že byl i dobrý filmař pro mě jednou pro vždy dokázal výborným dokumentem o rodině, která si koupila chátrající zámeček v Úsobí a pustila se na vlastní pěst do jeho rekonstrukce ( Pohádka o zámku; 2002 ).
A nesmím také zapomenout zmínit, že mezi jeho zásluhy patří i digitalizace všech filmů Vladimíra Ruly, známého českotřebovského „celníka Rousseaua“ mezi amatérskými filmaři. Těch filmečků bylo téměř 1600 a archivace zabrala 19 měsíců práce!
V posledních letech mu život ukazoval často neradostné stránky, a tak ho i jeho filmařský koníček určitě držel nad vodou. Naposledy jsem s ním mluvil koncem prosince, to již měl nepříjemné zdravotní komplikace a téměř přestal chodit. A tak jsme v této neradostné době přišli o dalšího kamaráda a také aktivního člena našeho východočeského sdružení filmařů.
Čest jeho památce!
Martin Škrobák, předseda VčVSAFV
Přidat nový komentář
Zobrazit článek Odešel Adolf Macek
|
FILMDAT z. s.
IČ: 22866183
E-mail:
info@filmdat.cz
Tel:
602458782
Skype:
jaroslavsika

|