
Nedávno nejvyšší orgán federace železničářů FISAIC potvrdil, že 27. ročník mezinárodní soutěže železničářů v oboru film a video, kteří jsou začleněni v uvedené federaci, se bude konat v České Republice, a to v říjnu 2017 v Berouně. Tyto soutěže, jejichž počátek je datován do roku 1965 a italské Verony, mají tradici a 27. ročníkem vstupují do druhého půlstoletí.
Obdobně jako v celosvětové soutěži (UNICA), má i FISAIC v zájmových oborech volnočasových aktivit rigorózní pravidla, jejich platnost potvrzuje nejvyšší orgán federace. Z důvodu rychlého rozvoje digitální techniky, musely být aktualizovány jak nosiče, tak i systémy záznamů obrazu a zvuku soutěžních prací. Poslední aktualizace technické části soutěžních pravidel je z roku 2015. Tato aktualizace také sledovala snížení nákladů na záznamovou a projekční techniku.
Poměrně levné kamery a další technika si vynutily redukci projekční doby pro jednotlivé členské země FISAIC. V současnosti činí 120 minut. Pro členské země jako Česko či Rakousko, je časový limit dostatečný, avšak pro Německo nebo Francii, u kterých jsou železničáři-videoamatéři organizováni podle regionů, vyvolává již na regionální úrovni souboje či kvalitativně náročný výběr než je práce zařazena do kolekce za celý Zemský stav FISAIC.
Pokud jde o soutěžní kategorie u FISAIC, je jich sedm. Železniční tématiku a život železničářů reprezentuje kategorie A. Co do četnosti soutěžních prací v kategoriích, do popředí se dostává kategorie C – jednominutový film. Ostatní kategorie zahrnují obvyklou námětovou tvorbu. Jejich přehled, jakož i další aktuální podmínky pro přijetí práce do mezinárodní soutěže FISAIC jsou v češtině zpřístupněny na web-stránkách: http://fisaic-foto.cz/video a na pracovních jazycích:
http://fisaic-foto.cz/TKVIDEO/. Přihlášky prací, jakož i podmínky účasti na národní soutěži Českého zemského svazu FISAIC (ČZS) je nutné dohovořit s výkonnou tajemnicí ČZS paní Ing. Jarmilou Šmerhovou (+420 724 563 235) resp. e-mail:
jarmila.smerhova@osz.org.
ČZS uspořádá ve dnech 24. – 26. března t. r. v České Třebové pracovní seminář a národní soutěž v oboru film a video. Tam porota z přihlášených (formulář přihlášky v češtině je na web-stránkách v češtině) a promítnutých prací vybere kolekci, která nás reprezentovat na soutěži v Berouně. Z vyhodnocení přihlášených prací a z akceptování připomínek poroty se pak vybrané práce podle soutěžních pravidel adjustují (např. zařazení do příslušné kategorie, dvoujazyčná anotace, stopáž, způsob projekce, dodržení autorských práv, souhlas k archivaci práce pro FISAIC).
A jaká je prognóza pro složení kolekce ČZS pro akci v Berouně? Zkušení železničáři-videoamatéři, jejichž práce již věnčí některá z ocenění FISAIC, připravují do výběru obvykle tři snímky. Jejich náměty jsou různé. Lze dodat, že především jejich atraktivita, filmařské a režijní ztvárnění pak vedou k ocenění na mezinárodní úrovni. Tak např. ústecký Eduard Pech připravuje tři práce, jejichž námětem je nejen zachycení „zázraků“, ale i reportáž z výstavy parních strojů, přerovský Petr Chmela připravuje vtipné ztvárnění života člověka. A snímek o odborníku, který nejen sbírá opravdové drážní lokomotivy (především parní), motorové vozy i vagony, ale je rekonstruuje i zprovozňuje, „chytá“ diváka u srdce, neboť takové zanícení pro zachování hodnot jedincem, je vskutku mimořádností. Ano, on má „Páru v srdci“.
A co Vy, vážení železničáři, kteří vlastníte kameru a točíte? Využijte možnost, která se letos naskýtá, a přihlaste svoje práce do národní soutěže ČZS.