Máme za sebou první ročník Mezinárodního studentského festivalu Opavský páv, který proběhl ve dnech 28. 4. - 30. 4. 2014. Promítlo se přes čtyřicet filmů v pěti kategoriích (hraný film, hraný film krátkometrážní do 5 min., dokumentární film, animovaný film a videoklip).
Každá kategorie přinesla jeden vítězný snímek a šťastného režiséra z řad studentských tvůrců. Velkého úspěchu na festivalu dosáhl student animované tvorby na FAMU Jakub Kouřil, který se svým filmem Malý Cousteau zvítězil v kategorii animovaný film a ještě k tomu získal Hlavní cenu festivalu - Absolutní páv. Za svůj snímek, jenž je poctou Jacquesovi Cousteauovi a vypráví snový příběh malého kluka toužícího ve velkoměstě po mořských hlubinách, mimo jiné získal i Cenu Magnesia v rámci výročního udílení filmových cen Český lev.

V kategorii hraného filmu se na prvním místě umístil studentský film Piotra Sułkowského Miruna. Jde o filmové drama mladé ženy a neznámého muže prokládané metaforickými flashbecky vztahující se k minulosti hlavní ženské postavy. V rámci dokumentárního filmu si první cenu odnesl Peter Zákuťanský za snímek Odchod na korze. Slovenský student si propůjčil postavy ze slavného filmu Kadára a Klose, jež transformoval do dnešní doby. Poodkryl tak dávnou historii i příběhy reálných lidí žijících v místech, kde se původní film Obchod na korze natáčel. V kategorii hraného filmu krátkometrážního dosáhla prvního místa Markéta Sasínová s filmem Agáta, který je reflexí na Francouzskou novou vlnu a zachycuje dívku oddávající se ve svém pražském bytě melancholickému ránu. V poslední kategorii videoklip první místo obsadili tvůrci Jan Kolář a Jan Dvořáček s kapelou Segment za videoklip I’m Nothing.

O vítězných snímcích v každé kategorii rozhodovala mezinárodní porota ve složení: Éva Vica Kerekes - herečka, Adam Dvořák – střihač a producent, Małgorzata Stępnik – teoretička a kritička umění, Monika Horsáková – dramaturgyně a scenáristka a Irena Kocí – dramaturgyně a scénáristka.

V rámci festivalu se udílela i cena Studentský páv, o které rozhodli sami studenti Audiovizuální tvorby v Opavě, kteří festival organizovali. Toto ocenění získal Jonáš Vacek za výpravný film ze středověku Hlas hrdiny.

Festival provázely workshopy, diskuse s porotci i studentskými tvůrci a závěrečný koncert kapely Žamboši a australského zpěváka Pete Uhlenbrucha. Opavský páv byl tedy ve svém kulturním a uměleckém záběru opravdu intenzivní a studenti Audiovizuální tvorby vzkazují, že se diváci rozhodně mohou těšit na další ročník. Jejich motto zní: „Pávit nás baví!“