blank
FILMY
" ( - . 0 1 2 3 4 5 6 7 9 A B C Č D Ď E F G H Ch I Í J K L Ľ M N O Ó P Q R Ř S Ś Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Všechny filmy

Filmová databáze › O zaniklé Karvinné


O zaniklé Karvinné

CZ 180081, Česká republika

Produkceo.s. Art Klapka
KategorieDokument
Délka (hh:mm:ss)00:39:39
Formát obrazu16:9
Rok vzniku2018
Datum premiéry20.09.2022
Místo premiéryKarviná

Anotace
Režisérka Monika Vodáková (původně Jarošková) má vřelý vztah k historii a zvláště ke svému rodnému kraji. A protože ta karvinská historie je bohatá a ne každý ví, že vedle současné Karviné, stála nedaleko ta původní Karvinná (s dvěma N), rozhodla se s tím něco udělat. A udělala tím velkou radost pamětníkům a patriotům.
Původní Karvinná nebo také Karwinna, Karwinn, zanikla v 60. letech minulého století a to kvůli poddolování. Město by v roce 2018 slavilo 750 let od první zmínky. Mělo krásnou radnici, kostel pro 4000 lidí, starý zámek, nový zámek (Solca) a další budovy. Jen v koloniích, které postavila Báňská společnost a také rod Larisch-Mönnich, bylo téměř 1000 domků.
Dokument je částečně hraný, tak aby zaujal i mladší generaci. Obsazení zaniklého zámku Solca Wermachtem za druhé světové války, romantické záběry nešťastné lásky mezi mladým hrabětem a služtičkou a tím vším doprovází nás pamětník se svým krásným veteránem a také dva moderátoři. Asi nejzajímavější je vyprávění známé karvinské historičky paní Mgr. Libuše Kolkové.
A co dnes stojí tam kde stálo celé město? Pouze křivý kostel sv. Petra z Alcantary s hřbitovem. Je to ovšem unikátní kostel, který je šikmější než Pisa v Itálii. Jinak tam najdete už jen louky a lesy.
Dokument O zaniklé Karvinné velmi zaujal občany města Karviné a okolí. Vyprodali jsme již 6x největší kino v Karviné pro 337 osob a lidé chtějí další projekci.
Fotografie z filmu Fotografie z natáčení
foto foto
Štáb a obsazení
FunkceJméno
AutorMonika Vodáková-Jarošková
SpoluautorMiroslav Vodák
RežieMonika Vodáková-Jarošková
ProdukceMonika Vodáková-Jarošková
StřihačMonika Vodáková-Jarošková
KameramanJan Kucharczyk
KameramanJosef Majewski
ScénáristaMonika Vodáková-Jarošková
NámětMonika Vodáková-Jarošková
Technická spolupráceMiroslav Vodák
Distribuční informace
NosičDélka černéFormát zvuku

Komentáře k filmu: O zaniklé Karvinné
rok natočení: 2018

K tomuto filmu nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

blank