blank
FILMY
" ( - . 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C Č D Ď E F G H Ch I Í J K L Ľ M N O Ó P Q R Ř S Ś Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Všechny filmy

Filmová databáze › Tibet - Lhasa září 2007


Tibet - Lhasa září 2007

CZ 080109, Česká republika

Produkce-
KategorieDokument
Délka (hh:mm:ss)00:20:00
Formát obrazu4:3
Rok vzniku2008
Datum premiéry -
Místo premiéry -

Anotace
Lhasa se už bohužel nepodobá poutnímu místu s původní tibetskou zástavbou. Mnoho domů bylo zcela zničeno. Najdete zde široké „bulváry“ lemované prosklenými obchody, jež nabízejí nejen čínské imitace a padělky čehokoli, ale také zboží věhlasných značek. Obrovské čínské nápisy s malými tibetskými podnadpisy dávají najevo, kdo vládne městu. Tibetské domy a tradiční tržiště před Potálou, v současnosti spíše mauzoleum než muzeum zimního sídla dalajlámy, musely ustoupit socialistické třídě Beijing central road. Věčně ucpaná silně frekventovaná ulice a přilehlé obrovské betonové náměstí se má údajně podobat náměstí Nebeského míru (Tchien-an-men) v Pekingu. Nemohu se ubránit pocitu, že to vše nechala čínská vláda postavit k propagandě čínského socialismu. Přímo naproti Potále je umístěn nepřehlédnutelný památník, jež byl postavený na počest „mírového osvobození Tibetu v roce 1950“.

Snaha odpoutat hlavní pozornost turistů od pohledu na Potálu se „čínským mistrům“ opravdu povedla. Zejména když spustí fontána své vodotrysky, které jsou podbarveny světlem a hudebním doprovodem. Kdo by se z čínských turistů nechtěl vyfotit na tomto „výletním“ místě, vezmeme-li v úvahu, že čínský turista se fotí kdekoli a s čímkoli? A snad ještě jedna poznámka k náměstí. Mírový pomník je osvětlen a dokonce střežen ve dne v noci. Zatímco Potála se topí ve tmě a pozornost kolemjdoucích opravdu nebudí.

Film zachycuje nepřehlédnutelné stopy padesátiletého působení čínské politiky zejména v hlavním městě Tibetu ve Lhase. Záběry byly pořízené na cestě tří nezávislých cestovatelů na podzim roku 2007. Snímky jsou podbarveny titulky, které shrnují, jaké škody napáchaly Rudé gardy zejména v období tzv. „kulturní revoluce“.

Fotografie z filmu Fotografie z natáčení
foto foto
Soutěže / Ocenění
2008: Zlatá kazeta -
2008: Pardubický filmový podzim 2.cena
2009: Klapka -
Štáb a obsazení
FunkceJméno
AutorDaniela Baklíková
Autorské poplatky za hudbu
CZ+SK Limited - 130 Kč (CS)
Distribuční informace
NosičDélka černéFormát zvuku
DVD00:00:05mono
Autorská práva
Udělení souhlasu autora
Soutěž UNICA

Komentáře k filmu: Tibet - Lhasa září 2007
rok natočení: 2008

K tomuto filmu nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

blank