blank
FILMY
" ( - . 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C Č D Ď E F G H Ch I Í J K L Ľ M N O Ó P Q R Ř S Ś Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Všechny filmy

Odešel prof. Ing. Josef Valušiak

Informace
Ing. Josef valušiakJsou řádky, které se píší velice těžce. Protože když přišla zpráva o tom, že zemřel Josef Valušiak, určitě zasáhla všechny, kteří ho znali z jeho dlouholetého působení v oboru amatérského filmu. Byl nejen rádcem a učitelem všech, ale také úspěšným představitelem našeho hnutí. Byl v minulosti členem Ústředního poradního sboru, stálým členem redakční rady odborného časopisu, ať už se jmenoval jakkoliv, a také stejně vyhledávaným členem celostátních porot. Projevoval se vždy velice aktivně. Jeho návrhy se braly s velkou vážností, protože měly svůj smysl, byly srozumitelné a hlavně vedly k řešení někdy složité problematiky oboru amatérského filmu.

Ve všech funkcích byl nebývale aktivní a všem prospěšný. Byl laskavý, a ve svých rozborech na soutěžích patřil k těm, kteří ve své skromnosti nedávali najevo, že toho ví víc nežli ostatní. Jeho připomínky brali všichni s velkou pozorností. Nebylo možné si bez něho představit soutěž na Mladé kameře v Uničově, kam pravidelně zajížděl. Nikdy nesoudil povrchně, protože soutěžní filmy sledoval pozorně s vědomím, co pro každého autora znamenají, co do nich vkládají a co také obětují.

Také po revoluci zůstával dál v oboru, přijímal pozvání do porot a vedl nadále semináře, v nichž předával svoje bohaté znalosti a zkušenosti autorům k jejich dalšímu růstu. Nelze nevzpomenout na jeho četné publikace, které jsou odrazem jeho vědecké kvalifikace a současně velkým poučením pro ty, k nimž se dostanou. Nejen pro jeho studenty FAMU, kde po léta učil na katedře střihové skladby a také jí šéfoval, ale jsou zde i pro širší využití pro svoji stálou platnost. Bez nadsázky lze o něm říci, že byl důstojným pokračovatelem docenta Jana Kučery, který kdysi katedru zakládal. Když prohlásil, že odchází z fakulty a také z jeho působení v našem oboru, nastalo velké, smutné loučení. Vrátil se do svých Jilemnic, kde po několik let pomáhal na faře církve evangelické, aby i tam mohl potěšit členy jeho náboženské obce. Svou moudrostí, vlídným a povzbudivým slovem, svou dobročinností. Takový byl pan profesor Josef Valušiak a takového si ho budeme všichni pamatovat. Čest jeho památce!
| Autor: Ing. Emil Pražan | Vydáno dne 13. 10. 2022 | 711 přečtení | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

blank