blank
FILMY
" ( - . 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C Č D Ď E F G H Ch I Í J K L Ľ M N O Ó P Q R Ř S Ś Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Všechny filmy

Soutěže › Celostátní přehlídka filmové tvorby České vize - Malé vize › Ocenění

fotoNázevCelostátní přehlídka filmové tvorby České vize - Malé vize
Rok konání2020
Ročník67.
Termín konání17.06.2020 - 21.06.2020
Uzávěrka05.05.2020
AnotaceSoutěž
Místo konáníMalá scéna a Kulturní dům Ústí n/O
OkresÚstí nad Orlicí
StátČeská republika
Webhttp://www.ceskevize.cz

Propozice   Program  Filmy  Výsledky  


Vyjádření poroty
Malé vize 2020

Porota: Pavel Bednařík, Eva Spilková, Mirka Bažantová

Obecné vyjádření poroty:

Porota nově ustavené soutěžní sekce Malé vize oceňuje především filmy a videa, kde autoři různých věkových skupin dokáží s hravostí, vášní a osobním zaujetím vyjádřit svou tvořivost a vlastní pohled na svět i sebe sama. Většina přihlášených filmů nás zaujala svým tématem, přístupem, tvůrčí metodou nebo autorským výsledkem. Toto pojetí porota vyzdvihla před technickou kvalitou na úkor autenticity, upřímnosti výpovědi a sebereflexe.

Stopař - Tobiáš Pexidr (hraný) SPŠST Panská
Profesionálně natočený, komorní příběh zpracovává nelehké téma účtování s normalizační minulostí a nabízí skvělé herecké výkony a klaustrofobní pocit nevyrovnané křivdy.

V celku - Františka Bakošová (hraný)
Vytříbeně zpracovaný krátký film vykresluje šumavskou přírodu a rodinné zázemí. Předkládá citlivě propracované umělecké momenty a záběry, které jsou podkresleny zvuky přírody a hudbou. Vše je servírováno se špetkou vtipu. Mozaika profesionální kompilace podává "V celku" velmi poetický a osobní vhled do světa dospívání.

Nonsense - Zuzana Berná(animovaný)
Hravé a humorné animované dobrodružství používá postupy a osobní přístup, které se schopností pro vtip a nadsázku přibližují vnímavost současné generace náctiletých.

Krabí Sushi - Adam Svěcený,  Klára Pelikánová, Jonáš Janda(animovaný) Aeroškola
Skvěle vyprávěná loutková miniatura představuje bajku o krabovi a jeho nekonečné touze po svobodě navzdory lidským choutkám. Profesionální výsledek tvůrčí práce.

Cecilka -  Aneta Paulíny (animovaný) SUŠ Ostrava
Jednoduchá a poetická animace používající velmi uvážlivě k vyprávění barevnou symboliku. Autoři pečlivě vystihli vnímavý a okouzlený dětský svět, který může být pohlcen "dospělou" rutinou a bezcitností.

Jak je důležité míti Filipa - Anna Siofie Wachová, Jan Vedral, Daniela Pavlů, Johanka Novotná(animovaný) Metaculture
Nelehké téma adopce je v tomto s nadhledem vyprávěném příběhu představeno citlivě, optimisticky a s velkou mírou osobního zaujetí, empatie a humoru.

Nový svět - Lukáš Plescher (animovaný, zvláštní uznání) SOŠOUUD, Nerudovka, Plzeň
Populárně-vzdělávací animovaný film poučeně a profesionálně využívá prvky "info-tainmentu". Stručně a jasně poukazuje na jeden ze zásadních environmentálních problémů současnosti.

O Bivojovi Dáda, Adéla, Klára, Michal, Ema (animovaný, zvláštní uznání) Animánie
Porota oceňuje otevřený pedagogický přístup, který poskytuje žákům a autorům prostor k vytvoření vlastního objevného a tvůrčího prozkoumávání starých českých bájí.

Zero Waste - Natali Bublová (dokument) SŠUM, Brno
Bravurně natočený observační deníkový dokument, který představuje vyrovnání se hlavního hrdiny s výzvou, ale i důsledky, které toto předsevzetí nese. Autentická výpověď dnešní angažované mladé generace k environmentálním otázkám.

Bůh - Karolina Hovězáková (dokument) SŠ - Táborská, Brno
Vytříbené černobílé dokumentární podobenství vyniká pečlivou, kinematografickou kvalitou záběrů i hloubkou niterných úvah o víře a zpodobnění Boha napříč generacemi.

Medvídku, vypravuj - 23 anidětí (dokument, zvláštní uznání) Aniděti - Praha
Zvláštní uznání udělujeme tomuto netradičnímu dokumentu o charismatické dámě Doris Grozdanovičové za tvůrčí (animované) zpracování jejich životních příběhů a holocaustu.

Broken Dreamers - Pavla Havlínová (experiment) SŠ Táborská, Brno
Z videoklipu čiší radost, hravost a snaha o rozmanité vizuální pokusy a experimentování, aniž by se autorky přiklonily k opulentnosti a okázalému efektu.

Židle - Tina Tran, Jonáš Helbich, Matyáš Straka, Teodor Šponer, Štěpánka Klepárníková, Kryštof Klepárník, Jiří Štark (experiment) Scala - Brn
Snímek sugestivním a naléhavým způsobem ve videoklipovém formátu vystihuje pocity mladé generace a tvůrčím způsobem předává zkušenost se šikanou, depresemi a vyloučením.

I believe - Adriana Nečasová (videoklip) SŠUM, Brno
Dobře zvládnutý půdorys videoklipu zdařile využívá rozmanité experimentální postupy k navození výjimečné hypnotické atmosféry.

Cena Borise Jachnina - Uděluje Asociace pro filmovou/audiovizuální výchovu, z.s.
Cena za celoživotní přínos - prof. Mgr. Rudolf Adler , Režisér, scénárista dokumentárních a hraných filmů, autor rozhlasových her a teoretických studií, profesor FAMU.

Cena za pedagogický přínos - Mgr. Petra Peštová, učitelka výtvarné výchovy na Základní umělecké škole Jakuba Jana Ryby v Rožmitále pod Třemšínem.
Vyjádření poroty: V práci výtvarné pedagožky Petry Peštové oceňujeme především multidisciplinární přístup. Dokáže v rámci mezinárodně oceňovaných edukačních programů v regionálním Podbrdském muzeu propojit všechny umělecké obory ZUŠ. Na filmu, který obvykle završuje dlouhodobý vzdělávací projekt, se podílí kromě výtvarného oboru také studenti hudebních a dramatických oborů a společně přispívají ke komplexnímu výsledku. Práci Petry Peštové sledujeme již několik let, setkáváme se s ní na našich konferencích, kde své projekty prezentuje. Zaujaly nás především projekty Jakub Jan Ryba dětskýma očima a Naši Italové.

Zvláštní uznání za pedagogické působení - Mgr. Alena Pěkná, učitelka dějepisu na Gymnáziu Jana Gutha Jarkovského v Praze.
Vyjádření poroty: Alena Pěkná je podagožka dějepisu, přesto že to není součástí její původní aprobace, věnuje se filmové výchově z vlastního zájmu a entusiasmu mnoho let. Vyučuje seminář filmové výchovy. Její obrovský přínos spočívá v tom, že z vlastní iniciativy vytvořila rámec vzdělávacího programu filmové výchovy pro celou školu. Je to případ - kdy jeden proaktivní učitel může změnit "běh dějin" na celé škole. Alena Pěkná přispěla etablování celého oboru - různými dotazníkovými šetřeními, účastí na konferencích, seminářích atp.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

blank