blank
FILMY
" ( - . 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C Č D Ď E F G H Ch I Í J K L Ľ M N O Ó P Q R Ř S Ś Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Všechny filmy

O autorském zákonu

Názory
Ing. Emil PražanObavy mnohých autorů spočívaly a možná i nyní spočívají v tom, jestli se nedopustí něčeho zlého, když použijí nějakou hudbu, která je autorsky chráněna s tím, že by při výběru hudby pro svůj film při jeho neplacení ve prospěch příslušné organizace OSA mohli být nějakým způsobem pokutováni. I když soutěže se považují za akci veřejnou, protože ji může navštívit každý občan nebo dokonce i cizinec, všeobecně se ví, že je nepravděpodobné, že by se na ní objevil někdo ze strážců z organizace OSA a mohl tak příslušným způsobem zasáhnout.

Jiná byla situace, když se filmy objevily v televizním vysílání, kupříkladu ve stanici Regina nebo NOE. Někteří autoři se obávali, že by museli platit za vybranou hudbu, použitou v jejich filmech. Jejich obavy ale byly zbytečné. Kupříkladu televize Regina to měla vyřešeno jednoročním paušálem pro organizaci OSA. V tomto případě totiž na sebe vzali úlohu ručitele za správnost dodržení příslušného autorského zákona a z toho důvodu nehrozila autorovi žádná přihlašovací povinnost.

Hlavním důvodem tohoto příspěvku je jiná věc. Pro mnohé přečtení autorského zákona, který byl mnohokrát novelizován, je problémem v tom, že je napsán v několika desítkách stran a to je něco, co by mohlo leckoho odradit. Je nutné připomenout, že se v něm nedočtete, že by v něm byl uveden nějaký rozdíl mezi dílem profesionála nebo amatéra. Prostými slovy řečeno, autorský zákon nezná rozdíl mezi profesionálem a amatérem. Jednoduše chrání především dílo bez ohledu na jeho tvůrce. Zákon platí pro jakékoliv dílo, od těch literárních až po tak složité umění, jímž je právě film. A to je snad jeden z nejdůležitějších poznatků, který z jeho přečtení vyplyne.
| Autor: Ing. Emil Pražan | Vydáno dne 22. 09. 2021 | 3471 přečtení | Počet komentářů: 20 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

blank