blank
FILMY
" ( - . 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C Č D Ď E F G H Ch I Í J K L Ľ M N O Ó P Q R Ř S Ś Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Všechny filmy

Odešel filmař – Ivo Renotiére

Informace
ivo_de_la_renotiere2_120Pokud by se sestavoval řebříček nejlepších amatérských tvůrců filmu, určitě by mezi nimi nechybělo jméno Ivo Renotiéra. Jeho začátky ve filmovém klubu v Ústí nad Labem souvisejí jako s jedním ze spoluzakladatelů. A jeho filmy? Diváci v sále se smáli, už když běžely jeho titulky. Protože věděli, že film, který točil on, byl plný laskavého humoru a dobře promyšlených záběrů v jeho krátkých anekdotách. Ano, dá se říci zcela určitě, že to byl on, kdo přišel s tím, že po jeho úspěších se točily daleko více tzv. minuta filmy, jak je sami autoři nazvali. Některé z nich se pro jejich kvalitu dostaly až na celosvětovou soutěž UNICA a i tam Ivo sbíral svá ocenění.

Jeho pozdější tvorba sestávala z docela jiných filmů. Nebyly to jen black-outy, jak se krátkým filmovým anekdotám s většinou překvapivým koncem v teorii správně říkalo. Ivo Renotiére si uvědomil, že se může nadále přihlašovat i s vážnými tématy, tu o některých zajímavých lokalitách, tu o lidech, kteří něco umějí nebo jsou něčím proslulí. To, že šlo obvykle o reportáže nebo o dokumenty, svědčilo o tom, že si sám chtěl ověřit, jak dopadne ve velké soutěži s ostatními, protože odjakživa platilo, že oba žánry jsou nejobsazenější a že nebylo jednoduché se v nich autorsky prosadit. Na každé akci byl vždycky vítaným společníkem, a dokázal také všechny kolem sebe pobavit. Soutěže obesílal bez ohledu na to, kde se konaly. Jmenujme alespoň některé, Vysokovský kohout, Rychnovská osmička, Beskydský ještěr ve Frýdku Místku nebo Arsfilm a Seniorforum v Kroměříži. A také ty, které se konaly v okresech, krajích, celostátních i mezinárodních. Byl také dlouholetým pořadatelem soutěže Střekovská kamera.

V jeho povaze také bylo, že dokázal na pravém místě pomoci. Byl tím, který dovedl poradit nejen ostatním autorům, ale také organizátorům krajských soutěží. Dokonce si vysloužil za svou dobrovolnou činnost titul jakéhosi soutěžního inspektora, který věděl, jak se co má udělat pro to, aby soutěž dopadla bezchybně. Takový byl, obětavý, přátelský, a také jako autor znalý základů tvorby i techniky. Po této stránce určitě pomáhal i své manželce Marii, protože také ona byla autorkou mnoha filmů. Odešel filmař, ale dílo po něm zůstalo. Čest jeho památce!


| Autor: Ing. Emil Pražan | Vydáno dne 07. 01. 2021 | 183 přečtení | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

blank