blank
FILMY
" ( - . 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C Č D Ď E F G H Ch I Í J K L Ľ M N O Ó P Q R Ř S Ś Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Všechny filmy

Amatér nebo neprofesionál?

Názory
Ing. Emil PražanKdyž se na světlo světa dostal někdy v sedmdesátých letech termín „neprofesionál nebo neprofesionální,“ přišlo velké množství dotazů, kdo si to ve vedení oboru amatérského filmu vymyslel a proč se nadále nemá používat jen slovo amatér. Bylo nutné vysvětlit, že to nebylo jen u nás, ale že si to dala dokonce už do názvu světová organizace UNICA. A protože jsme jejími členy už od začátku, tedy od roku 1937, přikročili jsme k tomu i v našem oboru.

Ne všichni znali důvody změny tohoto označení. To, že slovo amatér se používalo a používá ve smyslu toho, že někdo něco neumí, se týká valné části světa, docela určitě i celé Evropy. Je to výraz, kdy někdo chce označit toho, který to moc neumí, tak řekne prostě, že je amatér. Ne všichni vědí, že slovo amatér vzniklo z řeckého „amare“, tedy milovat. To se týká i těch, kteří dosáhli nějakého vzdělání a dokonce i našich politiků na nejvyšších postech. „On je amatér, není to diplomat“, zní i z našich televizních obrazovek. Nebo i v kriminálních filmech přichází detektiv do bytu a říká: „Tuhle krádež neprovedl profesionální lupič, ale nějaký amatér“. Přitom správné slovo o někom, který něco neumí, je diletant. Je zvláštní, že to pravé slovo na milovníka si našli Rusové, podle nichž je někdo takový „ljubitěl“. Podle tohoto výrazu dokonce pojmenovali po mnoho let vyráběný jednoduchý fotoaparát. To, že k záměnám slova amatér a diletant dochází ve všech vrstvách a sociálních skupinách obyvatel, přimělo vedení organizace UNICA, aby vytvořila termín neprofesionální, i když se všeobecně ví, že nejde o označení příliš známé, natož populární. Pokud se někdy toto slovo dostane do některých textů při psaní o našem oboru, vzpomeňme si, že k jeho zavedení došlo z docela závažných důvodů.
| Autor: Ing. Emil Pražan | Vydáno dne 09. 09. 2020 | 877 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

blank