blank
FILMY
" ( - . 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C Č D Ď E F G H Ch I Í J K L Ľ M N O Ó P Q R Ř S Ś Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Všechny filmy

Několik slov o hudbě

Názory
Ing. Emil PražanJak se dalo čekat, po zákazech veřejných vystoupení současnou vládou kvůli koronaviru se změnil i způsob konání krajských soutěží v našem oboru. Ale našlo se řešení v tom, že členové porot dostávají přihlášené filmy do svých domovů prostřednictvím počítačové techniky. Chodí film za  filmem a dnes bylo možné, i po zkušenostech z minulých ročníků, přikročit k jednomu zdánlivě marginálnímu problému, totiž k uplatnění vážné hudby v některých soutěžních příspěvcích. Jsou to chyby, které se stále opakují, i když se o nich mluvilo na mnoha seminářích a psalo se o  nich v mnoha publikacích a příručkách. Zřejmě nepadly vždy do příslušných rukou.

Tedy jednoduše: Je třeba přihlížet k obsahu filmu, jinými slovy co vlastně chtěl autor svému divákovi sdělit. Je tu nějaký objekt nebo nějaké dění, a náhle zazní skladby, které patří do světového repertoáru, i když jde v některých případech o tzv. hudbu programní, před kterou je nutné varovat. Skladatel tím mínil hudebně ztvárnit nějaký děj, náladu nebo i skutečný objekt. Několik příkladů: Sindingovo „Rašení jara“, Vivaldiho „Čtvero ročních dob“, nebo z našich skladeb Dvořákovo „Largo“ z Novosvětské symfonie“. Bylo možné zaznamenat i známý sbor Židů „Va pensiero“ z Verdiho opery „Nabucco“, Beethovenovu pátou symfonii, nebo Mozartovu „Malou noční hudbu“. To jsou skladby, které se dostaly do nejširší posluchačské obce. Měli bychom také respektovat to, že Bedřich Smetana v jedinečném cyklu „Má vlast“ vychází z našich přírodních úkazů a bohatých českých dějin. Sám velice přesně popsal, a dokonce v češtině, i když měl německé školy, co jeho hudba vyjadřuje. Přesto slyšíme Vltavu, když někdo ztvárňuje dění v Praze nebo se někdo pouští i do Tábora nebo do Blaníku. To je opravdu tragický omyl. Stejným způsobem bylo možné slyšet Čajkovského b-moll koncert pro klavír a orchestr nebo Bachovu Fugu.

S vědomím, že existuje nezměrné množství jiných hudebních skladeb, je opravdu lepší se těmto velice známým dílům světové hudební literatury vyhnout.
[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
      Hlasujte jako ve škole 1 - výborné / 5 - nedostatečné
| Autor: Ing. Emil Pražan | Vydáno dne 22. 04. 2020 | 1468 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

blank