blank
FILMY
" ( - . 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C Č D Ď E F G H Ch I Í J K L Ľ M N O Ó P Q R Ř S Ś Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Všechny filmy

Ohlédnutí za 61. ročníkem Rychnovské osmičky

Informace
Rychnovská osmičkaLetošní Rychnovskou osmičku symbolicky „odstartoval“ předseda poroty Martin Štoll zvednutím zelené „plácačky“ a k tomu všichni přítomní zapískali na keramické píšťalky na počest stého výročí narození filmaře Františka Požára. Účastníci tak vzdali hold muži, který tuto soutěž založil a v občanském životě pracoval jako výpravčí na rychnovském nádraží. Při této příležitosti bylo také uděleno několik pamětních listů autorům, kteří jsou nebo bývali pravidelnými účastníky a významně přispěli svými filmy k dlouhodobému formování tváře soutěže.

Konkurence byla v letošním ročníku obrovská a porota měla opravdu velmi těžké rozhodování. Ze 108 přihlášených se do soutěžní kolekce probojovalo 66 snímků. Kromě českých a slovenských filmů soutěžila v šesti kategoriích i díla autorů z Německa a Itálie. Úroveň promítané kolekce porota vysoce ocenila. „V soutěži jsme neviděli vysloveně špatný film“, říká k tomu její členka Tereza Brázdová. A Martin Štoll dodává, že se ani na okamžik nenudil, přestože všechny promítnuté filmy měly dohromady přes devět hodin. Ze všech snímků porotci obzvláště vyzdvihli snímky mladých autorů ze ZUŠ a jejich pedagogické vedení. Ze třiceti udělených, získali celkem patnáct cen mladí filmaři do 26 let. Hlavní cenu a tradiční krajku pro snímek Naši Italové osobně předala „zkušená filmová babička“ paní Iva Reichlová, která tak pomyslně vystoupila z filmové znělky letošního ročníku soutěže.

Musím zopakovat, co jsem vyslovil na konci soutěže: „Poděkování patří všem, kteří to nejenom slíbili, ale skutečně do Rychnova přijeli“. Pedagogové ZUŠ nelenili a vzali s sebou své svěřence, dorazila skupinka studentů FAMO Písek i dvě autorky z VŠE Praha. Mladí i ti starší tak po tři dny koexistovali vedle sebe ve vzájemné harmonii. A tak to má být!

Díky početné účasti autorů, ale i díky profesionálnímu výkonu moderátorky Ilony Dvořákové se podařilo vytvořit výbornou atmosféru, jak je snad vidět i na snímcích ve fotogalerii. Celé album (253 fotografií) Lenky Krejčové si můžete prohlédnout zde: https://www.zonerama.com/Lenkala/Album/5637698. Myslím, že i letos jsme si to v Rychnově všichni pěkně užili a nikdo neodjel zklamán. I přes to, že mnoho dobrých filmů na cenu o kousek nedosáhlo, autoři byli spokojení, zejména s výkonem poroty při rozborových seminářích.

Zbývá zmínit, že vedle soutěžní kolekce byl i tentokrát připraven speciální program pro děti z mateřských škol sestavený z kreslených pohádek animátora Jaroslava Nykla. Programovou nabídku doplnila výstava reportážních fotografií z předchozího jubilejního ročníku autorky Lenky Krejčové a kdo chtěl, mohl též navštívit Kolowratský zámek, kde bylo pro účastníky domluveno zlevněné vstupné.
Za všechny organizátory Martin Škrobák

Děkujeme také všem účastníkům, kteří několika řádky zavzpomínali na atmosféru letošního ročníku a zde jejich příspěvky zveřejňujeme:

Filmová babička je skutečně v nejlepších letech. S upoutávkou Ondřeje Martince letošní Rychnovská osmička odstartovala vskutku senzačně. A vlastně taková zůstala až konce. Filmaře, kteří sem tam vynechají nějaký ten blok, aby si během projekcí popovídali u kávy, tak ty byste letos na chodbě kulturního domu nepotkali. Sál byl v podstatě při každé projekci plný. Sítem pečlivého předvýběru totiž propadly v drtivé většině jen kvalitní snímky, a tak soutěž měla skutečně vysokou úroveň. A byla velmi pestrá. Těšilo mě sledovat práce studentů filmových škol i nové dokumenty matadorů naší neprofesionální filmové scény.

Velké zastoupení měly v soutěži animované snímky. Těšily i mrazily. Skláním se před výsledkem práce kolektivu ZUŠ Jakuba Jana Ryby z Rožmitálu pod Třemšínem. Mladí výtvarníci ve snímku Naši, který nakonec získal hlavní cenu, zpracovali obecně málo známé téma, a to příběh exodu italských obyvatel za první světové války do Čech, konkrétně na Příbramsko. Poselství o hodnotách života, vzájemné pomoci a lidské odvaze, tentokrát už v době druhé světové války, přinesl další výborný animovaný film s názvem Nenastoupili. Je dílem žáků ZUŠ Josefa Suka z Benešova u Prahy a očima dítěte vypráví příběh skrývající se židovské rodiny. Znovu tímto DĚKUJI všem pedagogům, kteří byli u zrodu nejen těchto dvou snímků. Taková práce s dětmi, od pečlivé dramaturgie, vytvoření návrhů až po animaci nebo autorskou hudbu a nakonec i dovezení vavřínů z festivalu, to je nesmírný vklad pro jejich budoucnost i vnímání světa. A to má ten největší smysl. Velmi mile působila kolekce drážďanské animační dílny. Pořadatelé, a to nejen Rychnovské osmičky, také moc dobře vědí, proč zařazovat filmy Jaroslava Nykla na konec soutěží a festivalů. No protože jsou prostě pohlazením po duši!

V kategorii dokumentárních filmů jsem ocenila kvalitu snímků několika autorů. Danuše Kubátová v dokumentu o tanečníkovi a muzikantovi Pavlu Towen Veselém krásně pracovala s archivními materiály a vyhrála si s časovou osou a vrstvami svého snímku. Stejně tak jako Alena Krejčová v portrétu sourozeneckého dua, muzikantů Elišky a Petra. Ze Slovenska na soutěž přivezl Ján Kuska Úle Eda Hogla. Zajímavý snímek o jednom z mála včelařů, který ještě vyrábí slaměné úly tradičním způsobem.
Je samozřejmě krásné sledovat, když něco vzniká. A to kamerou velmi pěkně a detailně dokázal zachytit i Miroslav Šolc v dokumentu o betlému Zdeňka Farského. K zajímavým a jistě i emotivním snímkům určitě patři film Židovka od Petra Barana. A kde emoce vskutku gradují, tak to je reportáž Miroslava Trudiče Zácharanáři. V něm opět ukázal to, co všichni dávno víme. Že Mirek má schopnost bravurně zachytit neopakovatelnou atmosféru a rychlou akci, včetně toho, že mu neuniknou detaily. A v tomto smyslu musím velmi pochválit kameru Lubomíra Hájka v dokumentu Zůstat klukem. Po jeho nádherných záběrech českých a ohrožených motýlů by jistě sáhl i National Geographic.

Na letošní osmičce byly málo zastoupené experimentální filmy, i když by do této kategorie, pravda, zapadlo několik snímků, jejichž filozofii se porota někdy jen horko těžko snažila rozklíčovat. Letošní Rychnovská osmička byla opět milým setkáním, ale hlavně filmařským přínosem! Doufám, že nejen pro mě. Srdečně zdraví
Tereza Brázdová, porotce, Chrudim

Za učitelský tým filmu Naši Italové bych ráda poděkovala za milé přijetí a příjemnou atmosféru.
Bohužel jsme mohli přijet jen na kratší dobu, tak nedokáži posoudit celý festival, ale bloky projekcí se nám zdály přiměřeně dlouhé, pauzy mezi filmy akorát.

Moc si vážím slov poroty. Rozbor filmů je velmi poučný a velmi si cením jejich pestrosti postřehů - díky skvělé skladbě členů.

Byli jsme mile překvapeni ochotou a pružností organizátorů. Ještě jednou se omlouvám za chaos, který jsme Vám vnesli do předávání cen naším brzkým odjezdem. Byl to pro nás silný moment, nečekali jsme, že si odvezeme Hlavní cenu. Udělala radost nejen nám, ale spoustě dalších lidí, kteří nám poskytovali informace k tématu. A samozřejmě dětem...
Děkujeme moc za vše, co pro nás děláte...
Mgr. Petra Peštová, ZUŠ J. J. Ryby, Rožmitál pod Třemšínem

61. ročník Rychnovské osmičky byl opět skvělý. Dobré filmy, projekce na jedničku, skvělá atmosféra .... Po prázdninové pauze je R8 první možnost setkat se s filmovými kamarády a příznivci amatérského filmu. Letní měsíce bez kontaktu s lidmi, které mám rád, jsem cítil jako "absťák" a na R8 jsem se moc těšil. Škoda jen, že čas v Rychnově běžel tak rychle.

Letos už podruhé pro mě R8 začala už v pátek ráno projekcí mých filmů pro děti z mateřských školek. Promítání pro děti nejen v Rychnově, ale kdekoli jinde, pro mě znamená krásné pohlazení po mé staré dušičce. Tentokrát bylo promítaní obohaceno vystoupením nám všem známou dvojici konferenciérek Zuzanou a Magdou, které to s dětmi opravdu umí (skoro jako já...).

Hluboce smekám před pořadateli. Není snadné připravit přehlídku, které se nedá nic vytknout. Jestli se nějaká chybka někde objevila, tak mé maličkosti ušla.

Prostě R8 vykročila do dalšího desetiletí zdárně a už teď se těším na příští ročník. Všem pořadatelům VELKÝ DÍK !!!!!!
Jaroslav Nykl, Praha

Ještě jednou Vám děkuji za pozvání do poroty festivalu. Byl to pro mě velmi pěkně strávený víkend v krásném městě, s pozitivně naladěnými lidmi, v hezkém prostředí kina, s kvalitními výběrem filmů a abych byl kompletní, nám porotcům bylo velmi milé, že jsme měli zajištěno i tak krásné ubytování v luxusně zrekonstruovaných pokojích hotelového typu, takže jsme si po náročném dni i noci pěkně odpočinuli.

Autoři si naše výtky při seminářích, které nakonec mohli být i delší, nebrali osobně a přispěli tak k přátelské atmosféře s trochou pedagogického nánosu.

Na žádný z filmů jsme nezapomněli, ba právě naopak: udělili jsme pro tento případ mnohdy i dvě druhá či třetí místa. Hodně dlouze jsme o filmech v porotě debatovali a různě argumentovali, možná že i tato debata mohla být nějak zaznamenaná. Ale možná, že by pak zase tak ohnivá nebyla, když by porotci věděli, že jsou natáčeni, asi by se více hlídali.

Pro mě bylo velkým překvapením, jak se proměnila moderátorka večera, když vzala do rukou kytaru a uspořádala v baru svůj recitál za velkého kvitování ostatních, kteří vydrželi. To byl pro mě vrchol celého festivalu. Jsem rád, že se tyto věci pořád ještě dějí.
MgA. Marek Sklář, porotce, Praha

Na festivalu jsme byli poprvé a moc se nám tam líbilo a nejen pro to, že jsme si odnesli ceny! Příští rok se uvidíme znova a snad s ještě lepšími filmy!
Radim Grzybek a studenti 3. ročníku FAMO v Písku

Dojmy napíšu ráda, jen mě trochu děsí, že tyhle moje „moudra“ zůstanou uložena v archivu… klidně je smažte :-) Tak jen pár bodů:
  • Především oceňuji přátelskou atmosféru
  • Krásné prostředí – sál a projekce bez technických obtíží ve výborné kvalitě
  • Velmi vtipná, zábavná a současně erudovaná porota odborníků s názorem – závěrečné rozbory filmu jsou užitečné a dá se z nich mnohé naučit
  • Zhlédnutí přihlášených filmů - určitě velká inspirace pro další práci
Děkujeme a vzpomínáme,
Mirka Bažantová, ZUŠ J. Suka, Benešov

Rychnovská osmička mě příjemně překvapila. Už výběr filmů byl takový, že zde nebyl žádný vyloženě slabý film a navíc propast generační, o které se tak často hovoří nebyla znatelná. Ubyla vulgarita i krvavé scény u mládežnických filmů. Takové, jaké často nabízí laciné akční filmy. Ubyly filmy, u pokročilých autorů, které obsahovaly více nasbíraného filmového materiálu, než bylo zdrávo. Občas se sice objevily uloupené nápady a cizí vtipy, ale v tomto výběru byly zanedbatelné. Důležité bylo, že celá přehlídka neměla slabých míst. Mě to nakoplo do další tvorby. Děkuji hlavně pořadatelům za krásně prožité tři dny v Rychnově.
Stanislav Domanský, Kroměříž
| Autor: Ing. Martin Škrobák | Vydáno dne 06. 10. 2019 | 3325 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

blank