blank
FILMY
" ( - . 0 1 2 3 4 5 6 7 9 A B C Č D Ď E F G H Ch I Í J K L Ľ M N O Ó P Q R Ř S Ś Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Všechny filmy

Poroty jako justice?

Názory
Ing. Emil PražanV poslední době, kdy skončila doba tradičních soutěží, se někdy zdá být poněkud překvapivé rozhodnutí některých porot. I když si pod názvem „odborná porota“ představujeme skupinu zkušených, vzdělaných, spravedlivých a také nestranných jejích členů, tu a tam zazní povzdechnutí autorů, kterým se některá jejich rozhodnutí nezdají. Jak je možné, že na jedné soutěži jejich film zazáří a dočká se vysokého ocenění a na jiné soutěži se mu nedostane ani čestného uznání? I když nelze vždy souhlasit s autorovým pohledem, podle něhož by měl dostat stejnou cenu jak na Rychnovské osmičce, tak i na Vysokovském kohoutu, protože nejde jen o jiné složení poroty, ale také proto, že je vždy na každé ze soutěží jiná skladba filmů. Na druhé straně existují jistá kritéria hodnocení, která platí na každé z nich. Tudíž by se dalo logicky předpokládat, že hodnocení soutěžních filmů budou při nejmenším podobná.


Pokud bychom hledali nějaké blízké porovnání, můžeme si představit to, co se děje v našem soudnictví. I právně nevzdělaný člověk vidí, že jeden soud někoho pošle do vězení bez podmínky nebo i podmíněně, zatímco jiný soud téhož delikventa prostě osvobodí. Ptáte se, jak je to možné? Máme přece jednu ústavu a jednotné právo. Otázka, která si v našem oboru ohledně činnosti porot hledá stejnou odpověď a vzhledem k tomu, že je někdy velice obtížné na toto téma hovořit přímo na soutěžích, po vyhlášení výsledků, je nutné najít chvilku na to, aby se věci prodiskutovaly. Docela dobře bude možné si o tomto problému leccos povědět na jediné dvoudenní krajské soutěži, která se koná ve Zruči nad Sázavou. Při konečném hodnocení před vyhlášením cen se na tyto otázky pokusíme nalézt odpověď. Určitě to bude přítomné autory zajímat.
| Autor: Ing. Emil Pražan | Vydáno dne 16. 03. 2019 | 1652 přečtení | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

blank