blank
FILMY
" ( - . 0 1 2 3 4 5 6 7 9 A B C Č D Ď E F G H Ch I Í J K L Ľ M N O Ó P Q R Ř S Ś Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Všechny filmy

R8 žije…

Názory
Ing. Emil PražanTakto pojmenovali organizátoři Rychnovské osmičky almanach, který vypráví o historii významné soutěže, kterou tato akce bezesporu je. Na 45 stranách formátu A 4 se dozvíme, jaké začátky soutěž prodělala, a je vhodně doplněna množstvím černobílých i barevných fotografií. Východočeši se prostě vytáhli, to je nutné uznat. Jen ten, kdo něco podobného dělal, ví, jakou to dá práci.

Pokud jde o akci samotnou, je vylíčena velice přehledně a ze všech příspěvků je možné číst jen slova chvály. Snad jen několik málo článků popisuje stinné stránky, které postihly každou ze soutěží. Šlo o to, co se dělo po jedné soutěži, při níž se mnozí domnívali, že se porota zachovala poněkud nešťastně, když ocenila film, který si to nezasloužil. Konečně, dalo by se uvést i mnoho jiných problémů, ale protože aktéři těchto událostí už nežijí, není třeba uvádět konkrétní fakta. Jak se říká, o mrtvých jen dobré.

Na jednu věc je ale nutné upozornit. Na straně 22 můžeme pod fotografií číst, že „Vladislav Bárta přebírá čestnou plaketu u příležitosti 50. jubilejní nejstarší amatérské filmařské soutěže v Evropě“. Tvrzení odvážné, leč zcela nepravdivé. Pisatel této informace se zmýlil o celých 30 let, protože ta první celostátní soutěž v Evropě se konala v roce 1927 ve francouzské Remeši. Dá se říci, že taková skutečnost se pisateli textu nemusela k jeho uchu donést. Proč by to také musel vědět.

Spíše zarážející je, že se psalo mnohokrát, že první celosvětová soutěž UNICA se konala v roce 1937 v Paříži a že jejím zakladatelským státem bylo tehdy i Československo. Je zřejmé, že do takové soutěže přispívaly jednotlivé státy právě po svých národních a celostátních soutěžích, které už tehdy byly v plném běhu. Kdyby se pisatel textu chtěl dozvědět něco o těchto faktech, určitě by se našlo v každé době pracoviště, které by ho o skutečnostech, týkajících se světových i evropských soutěží náležitě informovalo. Těžko vědět, jak se ta nepravda o tom, že Rychnovská osmička je první soutěží u nás dočkala stálého opakování téměř do dnešních dnů, Ano, každé město chce mít nějaký primát, ať už jde o cokoliv. Živit ale takovou, s prominutím hloupost navzdory zcela ověřeným textům z odborného časopisu a dobových informací je prostě na pováženou.
[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
      Hlasujte jako ve škole 1 - výborné / 5 - nedostatečné
| Autor: Ing. Emil Pražan | Vydáno dne 08. 11. 2018 | 1432 přečtení | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

blank