blank
FILMY
" ( - . 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C Č D Ď E F G H Ch I Í J K L Ľ M N O Ó P Q R Ř S Ś Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Všechny filmy

Babička aneb Jak to bylo doopravdy - Nezávislý historický velkofilm

Filmy
BabičkaDosud neznámé okolnosti vzniku nejznámější knihy Boženy Němcové. Kdo byl skutečným autorem tohoto literárního díla ze života prostého lidu? Jak vypadala ona původní nepublikovaná verze sepsaná českou spisovatelkou? Kým ve skutečnosti byla ona babička? Matkou Terezy Proškové, příbuznou Barbory Panklové nebo ještě někým jiným? (POZOR na tento film vyšla 9. 6. 2009 "recenze" od Mirky Spáčilové na iDnes.cz a o filmu píší i Novinky.cz)

Geneze 

Na jaře roku 2008 se na film1 festivalu Pjeer van Eck náhodně potkal s dávným přítelem Martinem Procházkou. Toto setkání hned přineslo výsledek v podobě krátké herecké etudy, v níž Martin zdárně zparodoval imaginárního pracovníka OSA, domlouvajícího přítomným tvůrcům, aby neporušovali autorská práva. Na předchozí úspěšnou expozici pak navázala květnová spolupráce, natočením krátkého filmu PIKNIK. Martin Procházka se zde zhostil role doktora, který do předčasně zemřelých homo sapiens implantuje procesory sedmé generace. Snímek získal následně mnohá ocenění, která byla hnacím motorem myšlenky, že už je potřeba udělat krok skutečně zásadním směrem.

Ve vzduchu viselo několik možností. V Pjeerově šuplíku se nacházel scénář na celovečerní „Cyklistův deníček“, černou výpravnou komedii, která byla původně zamýšlena v koprodukci s Krávovými 3 COWS. Martin Procházka naopak nabízel syžet parodie pohádky „Tři oříšky pro Popelku“, ke které měl již obstaráno několik desítek dobových kostýmů. Oba tyto projekty se však vzhledem k omezeným finančním přítokům do vysychající pokladničky Blues filmu, zdály až příliš nákladné. Přesto myšlenka udělat historizující komedii a nějakým způsobem uplatnit Procházkův domácí hadrový fundus, se drala na povrch.

Heuréka! 

Nápad s legendární Babičkou od Boženy Němcové přišel, jako blesk z čistého nebe. Nový přístup k české národní literatuře se zdál být dobrým kontrapunktem proti romantizujícím verzím Kytice a Máje od F.A. Brabce. Aby mohl vůbec vzniknout scénář, bylo třeba se znovu ponořit do četby klasické předlohy. Pro Pjeera, který dosud znal pouze kostrbatý dánský překlad z kodaňské školní knihovny z roku 1936, to bylo milé zpestření poněkud fádního každoročního povalování u Jadranu. Zvídavé pohledy českých turistů obložených paperbackovými slátaninami na obal Babičky, dávaly tušit, že volba byla správná.

Přípravy 

Scénář se rodil postupně a k jeho realizaci bylo nutno vyhledat vhodná místa. Nakonec, především díky Procházkovým produkčním schopnostem, se po několika planých výjezdech do Krkonoš, Vysokých Tater a na Hlubokou podařilo obstarat lokace odpovídající představám tvůrců. Nové neotřelé reálie příběhu, tak dozajista oživí děj a překonají již poněkud okoukané ratibořické údolí a jeho příslušenství.

Herci 

I když některé méně zásadní postavy byly dramaturgickým dozorem z děje vyňaty, přesto konečný součet osazenstva po dopsání scénáře ukázal na 30 nutných herců a dalších 50 herců komparsních. Také bylo potřeba obstarat stádo ovcí, kočár s koňmi, hlavu jelena, kaviár, slepice s kohoutem, dva cvičené psy, pluk kyrysníků a mísy s dorty a kandlovaným ovocem. 

Po zralé ekonomické úvaze, bylo rozhodnuto, že ke spolupráci budou přizváni herci předních amatérských divadel. Vzhledem k tomu, že jejich přístup lze označit převážně za profesionální, bylo to řešení vzhledem k náročným dialogům, jediné možné. Další výhodou jeví se fakt, že expozice dosud neznámých tváří, přinese divákovi větší pocit autenticity. Bohužel v této souvislosti jsme museli odmítnout i několik známých star, které by příliš strhávaly pozornost na sebe na úkor vyznění příběhu.


Technika 

Aby iluze doby působila na diváka co možná nejvěrněji, bylo rozhodnuto, že film bude vyveden černobíle. Většina nedostatků ve výpravě, dimenzovaná omezenými finančními prostředky, se tak snáze ztratí ze zorného divákova úhlu. Pochopitelně i přes tato opatření, lze očekávat výtky kunshistoriků, nad opominutými zásuvkami, projíždějícími lyžaři, či vytesanými nápisy na skalách v Českém ráji. Předlohou pro obrazové snímání kamery se pak stal klasický film Babička od Františka Čápa z roku 1942. Nakonec však i tento nedostižný vzor se zdál v některých pasážích příliš málo konzervativní a veškeré zběsilé pojezdy kamery v interiérech byly vypuštěny.


Plány 

Natáčení je rozvrženo do 19 dnů a poslední klapka plánována na 16.5. 2009. Po té bude následovat střih a obrazová a zvuková postprodukce v laboratořích Blues filmu. Rovněž proběhne natáčení hudby s Pražským filmovým symfonickým orchestrem a budou se dodělávat digitální efekty. Premiéra je plánována na podzim 2009 do Kouřimi. Výdělek bude věnován na podporu místního skanzenu.


Verze I (Film se podařil) 

Po té bude film zařazen do běžné distribuce kin v ČR a cizojazyčné verze budou exportovány do zahraničí, zejména do zemí, kde Babička existuje v podvědomí místního obyvatelstva. Po ochabnutí diváckého zájmu v kinech bude film nabídnut televizním stanicím a po prvním a druhém odvysílání (pravděpodobně na Silvestra 2011) proběhne ještě distribuce DVD v přílohách časopisů. V roce 2012 se pak objeví ke stažení na internetu, zřejmě zdarma.


Verze II (Film se podařil, ale nikdo mu nerozumí) 

Film bude umístěn na internetových stránkách coby další malý výstražný pomníček neúspěšných autorů.

HRAJÍ:

Božena Němcová: Michaela Fišarová
Vydavatel: Milan Mendlík
Prošková: Irena Oros
Dědek: Martin Procházka
Babička: Růžena Tomanová
Hajný: Jan Novotný
Kněžna: Kateřina Zahradníčková
Hortensie: Natálie Procházková
Viktorka: Hana Kostrhúnová
Voják: Miroslav Jech
Paolo - malíř: Dušan Hübl
Barunka: Anna Rasmussen
Domovník: Michal Kozelka
Bětka: Božena Kubrová
Prošek: Aleš Boehm
Komorník: Jindřich Kopáček
Děti: dvojčata Kostrhúnovi
Adélka: Sarah Hybšová
Kučera: Radek Volný
Kučerová: Laďka Švandová
Babice: Magdalena Krenkova
Panička: Elmíra Kubrová
Správcová: Dagmar Volná
Zpěvák-klavírista: František Zahradníček
Učitel tance: Jiří Kudělka
Matka Viktorky: Hana Mulerová
Otec Viktorky: Jan Šváb
Dřevorubec: Zdeněk Procházka
Dřevorubec: Karel Štefan
Dřevorubec: David Pitner
Dřevorubec: Jiří Stieranka
Stěhovák: Václav Ryzí
Stěhovák: Miroslav Reil
Dudák: Radek Švec
Kompars: PhDr. M. Jouzová, PhD.
Vojsko: Ing.Pavel Rosůlek 

Podrobnější informace najdete na internetových stránkách filmu: http://www.babickafilm.cz
| Autor: Pjeer van Eck | Vydáno dne 17. 02. 2009 | 6389 přečtení | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

blank