blank
FILMY
" ( - . 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C Č D Ď E F G H Ch I Í J K L Ľ M N O Ó P Q R Ř S Ś Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Všechny filmy

Zemřel Slavomír Chmela

Informace
chmela_slVe čtvrtek 21. ledna 2021 nás po delší nemoci opustil čestný a dlouholetý člen ČSFV Slavomír Chmela. Slavo, jak mu kamarádi říkali sice žil od svých dvaadvaceti let na Slovensku, ale původ Moraváka nikdy nezapřel. Narodil se v roce 1932 v Chropyni, okres Kroměříž, své mládí prožil ve Varnsdorfu, kde absolvoval střední odbornou školu a od svých 18 let se aktivně věnoval sportovní gymnastice, později horolezectví. Tato sportovní oblast ho tak nadchla, že se brzy stal organizátorem náročných horolezeckých akcí. V barvách Slovenského reprezentačního družstva se v roce 1959 zúčastnil první expedice na Kavkaz, kde poprvé vystoupil na vrcholek – pouhých 5 tisíc metrů n.m..


Slavo byl také organizátorem "Horolezeckých dní", které se každoročně konaly v Porubke u Žiliny. V roce 1964 vystoupil traverzem na legendární vrchol Ušby (4710 m), což byl první výstup ze severu na jih. V tomto samém roce se podílel na založení Československé horolezecké školy, která měla sídlo ve Vysokých Tatrách. Po návratu z další expedice na Pamír v roce 1967, kde dosáhl svým výstupem vrcholu hory Pik Lenina (7134 m) byl jmenovaný ředitelem této školy. Tuto funkci vykonával až do roku 1975. Za další a úspěšné horolezecké expedice na Pamír dostává zaslouženě za své sportovní výkony titul Mistra sportu.

Jeho výpravy po roce 1975 směřovaly opět na Pamír, Saharu a na Fanské hory. O jeho činnosti v tomto sportovním odvětví by se dalo napsat mnohem víc, ale nicméně důležitou stránkou jeho aktivit bylo fotografování přírody a momentek z horolezeckého dění a později filmování. V roce 1979 jej přátelé pozvali na prohlídku jedné nepřístupné jeskyně, a to se stalo pro Slava osudným. Stal se členem Slovenské speleologické společnosti. Pod její hlavičkou organizuje již v tomto roce svou první jeskyňářskou expedici do bulharských, rumunských a maďarských jeskyní. Jeskyně nejen zkoumá a mapuje, ale také zde natáčí své první dokumentární snímky.

V roce 1980 založil v Žilině jeskyňářskou skupinu se kterou uskutečnil Slovenské expedice do druhé nejdelší jeskyně světa na Ukrajině (Optimističeskaja – přes 145 km). Jeho zásluhou se oblastní skupina Slovenské speleologické společnosti jako jediná na Slovensku věnovala bohaté fotografické, dokumentární a filmové činnosti.

Od roku 1978 Slavo realizoval přes 400 titulů dokumentárních, reportážních a odborných filmů, které natáčel v Evropě, Asii a v Africe. K jeho prvotinám patřil dokument výstupu na horu Elbrus a na africký Hoggar. Jeho další dokumenty získaly několik hlavních cen na mezinárodních festivalech a celostátních soutěží neprofesionální filmové tvorby. Můžeme jmenovat úspěšný film "S karbidkou a halogenem", který získal ve Francii jednu z hlavních cen, nebo jeho filmy "Optimističeskaja", "Nebojte se kataraktu" a "Mám 20", které zaznamenaly pro Slava vysoké ocenění z festivalu Moskva 1987 – trojnásobný laureát festivalu. Další ocenění získaly jeho filmy " S přilbou a zápisníkem", "Ortoptika", "Lano" a "Diabász ". Následovaly filmy "Velká akce" a " Pro klid duše", Korálová", "Akce Společník" a mnoho dalších. Z horských filmů lze vzpomenout " Fanské hory", "Pamír", "Kavkazské končiare", "Cestování Saharou" a " Tadžické miniatury".

Filmování v podzemí je náročné po všech stránkách. Početné úspěchy nebyly vykoupené jen sebezapřením, fyzickou námahou a houževnatostí, ale vyžádaly si bohužel i krutou daň. Při jednom filmování v maďarské propasti Diabász v roce 1984 padající balvan Slavovi doslova rozdrtil nohu. I když se po této události stal invalidním důchodcem, své záliby se nevzdal a se zaťatými "zuby, nehty" znovu a znovu obléká na sebe overal a vstupuje se svou kamerou do říše ticha a věčné tmy, aby pro nás zaznamenal nezapomenutelné zážitky a skrytou krásu podmaněnou spadajícími kapkami do průzračných jezírek se smaragdovou vodou.

V těchto letech přesvědčuje i svého bratra Petra, známého filmaře a spolu vytvářejí další díla oceněná nejen u nás, ale i na zahraničních festivalech. Z jejich autorské dílny můžeme jmenovat " Labský traverz", (film byl promítán i v Německu – televize Drážďany, v televizi v Čechách i na Slovensku), "Blázni v podzemí", "Tajemství Amatérské jeskyně" (promítaný rovněž i v televizi), "Lískovská jeskyně", "Kortmanka", "Pod betonovými sintry", „Zlá díra“ aj.

Také město Žilina, kde Slavo žil přes padesát let ocenilo jeho bohatou společensko-prospěšnou činnost a celoživotní dílo titulem" GENIUS LOCI SOLNENSIS. Získaná ocenění, mezi něž patří "Zlatá medaile UNICA", ocenění Národního osvětového centra Bratislava - "medaile Daniela Gabriela Richarda" za filmovou tvorbu, " Stříbrná plaketa Slovenské speleologické společnosti", "Zlatý odznak IAMES " aj., jakoby Slava hnala dál a dál za dalšími náměty. Vznikl jeho satirický film " Sme super" a jedno z posledních děl "Jeskyně nad Vyvieračkou" a „Otcova jeskyně“. Nejen při natáčení dokumentu o Amatérské jeskyni, ale i při jiných akcí jsem měl možnost vidět Slavovu vitalitu a tvrdohlavost. I přes tělesné omezení neváhal vyrazit na "akci", kde s berlou v ruce slézal provazové žebříky, strmé svahy a prodíral se plazivkami jen proto, abychom my, diváci mohli pohlédnout na krásu podzemí, která navždy zůstane pro nás utajená. Čest jeho památce!
| Autor: Petr Chmela | Vydáno dne 22. 01. 2021 | 2966 přečtení | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

blank