blank
FILMY
" ( - . 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C Č D Ď E F G H Ch I Í J K L Ľ M N O Ó P Q R Ř S Ś Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Všechny filmy

Český videosalon se mění na České vize

České vize
České vizeAmatérské hnutí oslaví v nadcházejícím roce 67. ročník své Celostátní filmové přehlídky. Za sedm předešlých dekád se přitom mnohokrát proměnil kontext, ve kterém přehlídka působila, proměnila se služba, kterou komunitě amatérských filmařů přinášela, měnil se i její název. S ohledem na turbulentní proměnu celého filmového prostředí, kterou přinesla digitalizace a masivní nástup online platforem v distribuci v posledních několika letech, bylo nutné promítnout tuto realitu i do profilové přehlídky, která má za úkol mapovat a dále rozvíjet trendy v amatérské filmové tvorbě. Chtěli bychom vás prostřednictvím tohoto textu stručně informovat o veškerých změnách, které v roce 2020 projdou zatěžkávací zkouškou.


Z Celostátní soutěže neprofesionální filmové tvorby Českého videosalonu se stává Celostátní přehlídka filmové tvorby České vize. Vedle změny titulu samotného je třeba vnímat sdělení vyjádřené proměnou podtitulu. České vize se do budoucna otevírají amatérským filmařům, nezávislým autorům, studentskému filmu i dílům vyprodukovaných v kontextu oboru filmové výchovy dětmi a studenty českých škol. Festivalová sekce Malé vize totiž nahrazuje dosavadní přehlídku Zlaté slunce. Obě akce se na celostátní úrovni odehrají společně po svém boku.

Další výraznou proměnou přehlídky je její rozšíření do pěti dnů. Bude se odehrávat v Ústí nad Orlicí v prostorách Malé scény a Roškotova divadla. Rozšíření časové dotace poslouží k tomu, aby vedle samotné soutěžní projekce nabízela přehlídka účastníkům větší množství odborných seminářů, workshopů a besed, ale také nesoutěžních projekcí, které budou probíhat dokonce i v letním kině.

Přehlídka se člení do tří festivalových sekcí, které se budou lišit cílovou skupinou i postupovým systémem.

Malé vize navazují na tradici Zlatého slunce. Jsou platformou pro podporu filmové tvorby dětí, mládeže a tvůrčích kolektivů do devatenácti let. Filmy jsou na Malé vize nominovány ze čtyř přehlídek, které jsou rozprostřeny do celého školního roku. Jsou jimi Pražský filmový kufr, plzeňská Animánie, Juniorfilm ve Dvoře Králové nad Labem a brněnské Zlaté slunce, které zachovává tradiční značku i do dalších let. Počítáme s tím, že okruh „nominačních přehlídek“ se bude v dalších letech rozrůstat. Odborným partnerem sekce je Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu. V průběhu akce bude udělována Cena Borise Jachnina za přínos oboru filmové výchovy. Tříčlenná porota bude udělovat kurátorská ocenění autorům i pedagogům a lektorům.

Mladé vize jsou členěny jako umělecká rezidence a přehlídka filmové tvorby autorů do třiceti let a studentů filmových škol. Sekce vyhlašuje výzvu, do které přihlašují autoři své filmy na přímo. Smyslem této snahy je upoutat pozornost mladší střední generace. Autoři se budou do této sekce hlásit s filmem natočeným a spolu s tím s připravovaným projektem. Tříčlenná porota jim v průběhu přehlídky poskytne zevrubnou zpětnou vazbu hotovému dílu, ale také podporu při vývoji a přípravách jejich dalšího projektu.

České vize
jsou sekcí prezentující tvorbu autorů od osmnácti let. Filmy jsou do ní vybírány z šesti postupových kol. Tato „královská kategorie“ navazuje na tradici Českého videosalonu. Přitom zachovává postupový systém krajských kol i soutěžních kategorií. Usilujeme o to, abychom vytvořili prostředí, ve kterém se budou tradiční autoři amatérského hnutí cítit konformně a přirozeně. V dramaturgii sekce bude vyčleněn prostor pro představení filmů z celosvětové přehlídky UNICA. Nebude chybět ani populární Minutafilm i besedy s renomovanými tvůrci. Odborným partnerem sekce je Český výbor UNICA.

Proměnu představuje také rozšíření dramaturgického týmu. Každá festivalová sekce bude disponovat vlastním dramaturgem, který bude promýšlet program na míru dané cílové skupině. Usilujeme o to, aby se z Českých vizí stala událost, která každoročně přitáhne autory různých generací, a napomůže zviditelnění oborů, které jsou v kontextu českého filmového prostředí přehlíženy.

Pro zájemce, kteří by se chtěli seznámit detailněji s formálními náležitostmi přehlídky, přikládáme odkaz na Propozice Českých vizí. V propozicích naleznete i náležitosti pro přihlašování filmů do přehlídky a podrobnosti o postupovém systému jednotlivých sekcí. Od února 2020 budou fungovat nové webové stránky www.ceskevize.cz. Informace o přehlídce můžete nalézt tradičně na www.filmdat.cz a stránkách Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu www.artama.cz.

Organizátoři přehlídky budou vděčni za jakékoliv konstruktivní impulsy a zpětnou vazbu, kterou můžeme následně tematizovat při setkáních Odborné rady amatérského a nezávislého filmu, která se setkává pod záštitou NIPOS několikrát do roka. Ve formátu těchto setkání budou postupně hodnoceny dopady jednotlivých změn se snahou dospět v průběhu následujících let k ustálené a funkční podobě naší společné přehlídky
| Autor: MgA. Jiří Forejt | Vydáno dne 11. 01. 2020 | 1311 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

blank