blank
FILMY
" ( - . 0 1 2 3 4 5 6 7 9 A B C Č D Ď E F G H Ch I Í J K L Ľ M N O Ó P Q R Ř S Ś Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Všechny filmy

Co v propozicích soutěží nenajdete

Názory
Ing. Emil PražanPočty soutěží u nás jsou tak vysoké, že se s námi může málokterá evropská země měřit. A to nejen těch regionálních nebo celostátních, ale i mezinárodních. Souvisí to s tím, že k jejich vzniku docházelo už v době první republiky a tato tradice se udržela dodnes. Autoři filmů se v propozicích soutěží dovídají o tom, jaké filmy se přijímají, v jakých kategoriích se soutěží, a v jakých technických parametrech a za jakých podmínek se filmy na soutěž odesílají. Pokud jde o hodnocení, objevuje se v nich obvykle věta, že filmy hodnotí odborná porota.

Za těch několik desítek let existují také nepsaná pravidla o tom, s jakými zásadami porota svoji práci odvádí. Odborná porota je tu od toho, aby zhodnotila film ve všech tvůrčích složkách, aby přihlédla k tomu, jakým způsobem se autor vypořádal s nelehkými úkoly po stránce literární, režijní, kameramanské, dramaturgické, střihové, a také, jak si vedl v složkách zvukových. O čem se ale nikde nepíše, lze stručně vyjádřit asi takto: Porotce by měl svoje závěry zachovávat v jisté tajnosti, a veřejně se vyjadřovat k filmům pokud možno nejobjektivněji. Neměl by vysloveně stranit některému autorovi a nepřísluší mu vůbec prozrazovat, jak se v porotách jednalo. Jen ti nezkušení se dopouštějí někdy toho, že vyzrazují, jak se k výsledkům došlo. Například slovy: „Já jsem hlasoval pro tvůj film, ale kolega ten a ten mě přehlasoval“. Nebo se v přestávkách baví s autorem o tom, jak by mohl jeho film dopadnout a jak se dívá na celkové hodnocení. Těm novým porotcům se proto doporučuje, aby setrvávali na zvycích, které sice v propozicích nejsou, ale které po mnoho let platí. Přátelství, která existují mezi porotci na straně jedné a autory na straně druhé, to rozhodně neublíží.
[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 8] 1 2 3 4 5
      Hlasujte jako ve škole 1 - výborné / 5 - nedostatečné
| Autor: Ing. Emil Pražan | Vydáno dne 19. 07. 2018 | 1219 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

blank