blank
FILMY
" ( - . 0 1 2 3 4 5 6 7 9 A B C Č D Ď E F G H Ch I Í J K L Ľ M N O Ó P Q R Ř S Ś Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Všechny filmy

Pisatelům Videohobby

Názory
Ing. Emil PražanČasopis Videohobby má tradici 80 let, i když s jinými názvy. Je správné, že do jeho obsahu přispívají další, takže veškeré informace, rozbory, hodnocení soutěží, technické novinky, prostě vše další dostává větší pestrost a rozmanitost. Jsou tam i rozhovory s autory, takže se dá říci, že jeho skladba má svou přitažlivost pro širší okruh čtenářů. Těm, kteří začínají přispívat, je však třeba zdůraznit, že i novinařina má svoje principy, svoje žánry, a že článek by měl mít svoji stavbu tak jako film. Vždyť k tomu slouží i příslušná fakulta. Je zapotřebí si přečíst, jakým jazykem se do něho píše.

Několik příkladů: Při hodnocení soutěže není významné psát o tom, jaké bylo počasí, jak bylo obtížné najít kino, jak nefungoval kávovar a že si někdo dal před promítáním pizzu. Prosím, jde jen o odborné posouzení soutěže. Laskavý čtenář to očekává. Když někdo někoho osloví v rozhovoru, klade mu otázky, ale z principu si oba netykají, i když tak v životě běžně činí. To proto, že čtenáři může být líto, že k té osobě tak blízko nemá. Zcela mimochodem, byla to zásadní chyba také při rozhovorech na stanici NOE, protože ve veřejném projevu v TV to vede k tomu, že divák se může snadno domnívat, že jde o nějakou uzavřenou společnost.

Autor se neoznačuje jako režisér. Už v sedmdesátých letech bylo stanoveno slovo autor z toho důvodu, že amatér není jen režisér, ale často i kameraman, scénárista, zvukař a střihač v jedné osobě. Stejně tak bylo stanoveno v těchto letech na kongresu UNICA, že se užívá slova neprofesionální, mimochodem, má to UNICA i ve svém názvu.

Svoje články o soutěžích pište prosím, rozsahem přiměřeně. Není možné, aby jedna krajská soutěž se psala na jednu a půl strany a druhá na tři strany. Jedna maličkost. Novináři při konečném podpisu pod článkem neužívají akademické tituly. Někteří tuto zásadu porušují.

Všechny tyto připomínky vycházejí z toho, že jsem jako vždy, prováděl opravy druhého čísla VH, které brzy vyjde. Mimochodem, vzhledem k dotacím MK ČR, je také mojí povinností posílat pravidelně hodnocení čísel časopisu příslušnému odboru ministerstva. Tímto úkolem mě pověřil šéfredaktor Jan Vačlena. Proto si myslím, že v zájmu zachování dosavadní přízně ministerstva je nutné zachovávat jistá pravidla novinářské práce, které přísluší odbornému časopisu.
| Autor: Ing. Emil Pražan | Vydáno dne 24. 05. 2018 | 1407 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

blank