blank
FILMY
" ( - . 0 1 2 3 4 5 6 7 9 A B C Č D Ď E F G H Ch I Í J K L Ľ M N O Ó P Q R Ř S Ś Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Všechny filmy

Náchodská prima sezona 2018

Názory

fotoStudenti náchodských škol jako poctu rodákovi, spisovateli Josefu Škvoreckému založili před jedenadvaceti lety celostátní festival studentské umělecké tvořivosti Náchodská prima sezóna, letos se konal od 14. do 18. května 2018 v Náchodě.


Studentům dává příležitost představit vlastní tvorbu v oborech divadlo, literární tvorba, výtvarná tvorba, fotografie, film a hudební prezentace a již po několik let program na veřejném prostranství doplňují i vystoupení školních skupin sborového zpěvu, hudebních skupin a letos i výstava oceněných fotografií.
Ve středu 16. května 2018 se uskutečnil 12. ročník soutěže studentských filmů ve videosále kina Vesmír v Náchodě. Na organizaci se podílí Impuls Hradec Králové, jmenovitě Ondřej Krejcar, který i letos zajistil přípravu filmů a projekci soutěžní kolekce a spolu s prof. Rudolfem Adlerem hodnotili filmy a vedli rozborový seminář, Jarmila Šlaisová od prvního ročníku zajišťuje organizaci soutěže.

Každoroční „kontaktní“ propagací se studentská filmová NPS dostala do povědomí škol i studentů. Vzhledem k existenci víceletých gymnázií jsme otevřeli soutěž i pro základní a základní umělecké školy, aby jejich žáci nebyli „diskriminováni“ oproti těm z nižších ročníků gymnázií osmiletých. Přihlašují se i mladí z různých zájmových uskupení, kde se filmu věnují. Věkový rozdíl zúčastněných autorů je tak poměrně značný. Ale nikoho neodmítáme. Při závěrečném hodnocení filmů přihlížíme k jednotlivým věkovým skupinám, aby ceny byly rozděleny pokud možno spravedlivě. Žánrové kategorie jsou tradiční: dokumenty a reportáže, hraný a animovaný film, experimenty a videoklipy. Autoři nejlepších snímků získají náchodskou PRIMA CENU, cenu za nejlepší kameru a ostatní oceněné filmy pak čestná uznání.

Letos nás potěšil mimořádně velký zájem mladých o filmování, ale hlavně úroveň celé kolekce. Přihlášeno bylo 66 snímků ze všech typů škol, plus tři, které k nám do termínu předvýběru nedorazily. Z toho 13 dokumentů, 18 hraných, 31(!!!) animovaných filmů a 4 snímky na rozhraní experimentu a videoklipu. Po zhlédnutí filmů v předvýběru jsme konstatovali, že až na malé výjimky, byla škoda každého, který se z časových důvodů už do soutěžní kolekce nevešel.

Pro obor není dobrá zpráva, že z takového množství kvalitních filmů je pouze několik málo na seznamu postupových kol celostátní soutěže. Pravda, děti a mladí mají svoji soutěž, kde je dohromady přihlášeno také několik desítek filmů. Autoři ve věku 15 - 19 roků mohou soutěžit ve Zlatém slunci, autoři nad 15 let i v Českém videosalonu. V něm je však zapovězena účast studentů filmových škol. Bohužel není specifikováno, jaké školy jsou míněny. Film se nyní vyučuje v předmětech IT na většině středních škol. Stejné to je v „liduškách“ i na mnohých základních školách. A existuje u nás střední škola s výukou zaměřenou pouze na film? Někteří mladí autoři se zřejmě obávají, aby nebyli „diskvalifikováni“ právě proto, že film je na jejich škole zakotven v osnovách, nyní v rámcově vzdělávacích programech.

A znovu je nutné zdůraznit, že polovinu filmů do studentské filmové NPS přihlásili autoři starší 15let, kteří se mohli zapojit do obou postupových soutěží. Pokud si vybrali Zlaté slunce, propozice jim již nedovolují přihlásit film i do Českého videosalonu. Nenašlo by se ve prospěch oboru nějaké řešení?

Vraťme se i ke třem vykřičníkům, připsaným za počtem animovaných filmů letošní kolekce NPS. Ze 31 filmů jich je na 20 od autorů starších 15let. K nim se dá přičíst dalších nejméně 10 animáků autorů stejného věku z předvýběru pro Zlaté slunce. Máme tedy aktuálně „v terénu“ k dispozici na 30 animovaných snímků talentovaných autorů. V posledních ročnících Českého videosalonu se animované snímky daly spočítat na prstech jedné ruky Totéž platí i o autorech. Letos konkrétně prošly do předvýběru tři animované snímky dvou autorů. Bylo jich vůbec v sedmi postupových kolech přihlášeno víc? Ale snad se s nástupem mladých blýská na lepší časy.

Stejně pozitivní informace z filmové NPS je o počtu a kvalitě filmů hraných a dokumentů. Zřejmě nestačí jen „vyvěsit“ propozice na web a čekat. Řeknete si, vždyť studentům nikdo nebrání se přihlásit. Ale z našich dlouholetých zkušeností víme, že autory je třeba „v terénu“ vyhledávat a účast jim nabídnout. Aspoň v začátku. Je to mravenčí a mnohdy téměř detektivní práce, ale snad by se rok od roku klesající počet filmů v krajských kolech dal zastavit, filmů by přibylo a bylo z čeho vybírat. Určitě je dobře, že mladí autoři mají Zlaté slunce a filmovou NPS, ale bylo by prospěšné propojit nějakou formou znovu obě věkové kategorie, aby o sobě a nových filmech navzájem ti mladí a ti zkušenější věděli.

Nových mladých filmařů, jak uvedené počty dokazují, je v terénu hodně a ve velké většině v úrovni minimálně měřitelné s „dospělými“ autory. Jejich účastí by se celostátní soutěž omladila a pro dříve narozené by mohl být jejich filmový pohled na svět zajímavý.

Ale zpět k náchodské soutěži. Také jsme zvažovali, jak nejlepší filmy poslat dál do projekcí, prostě mezi diváky. Vloni jsme při vymýšlení kvalitních cen dostali, a po dohodě s  VčVSAFV realizovali nápad, ocenit několik nejlepších snímků přímým postupem na R8. K tomu má autor filmu nebo zástupce realizačního týmu zajištěné ubytování po dobu konání soutěže. Všechny autory upozorňujeme na propozice R8 zveřejněné na www.filmdat.cz a možnost film přihlásit.

Letos bylo v Náchodě uděleno šest náchodských PRIMA CEN, včetně té za kameru, jedenáct čestných uznání a tři snímky získaly navíc „nominaci“ na R8. Pro všechny autory bylo letos oceněním již zařazení jejich snímku do soutěžní kolekce. Kvalitních filmů bylo opravdu hodně, konkurence byla mimořádná. Věřme, že to tak bude i v dalších letech. Děkujeme všem za účast v soutěži a těšíme se na setkání v příštím roce. 
-aš-

Oceněné snímky
Náchodská PRIMA CENA
SVĚDOMÍ H Daniel Dandul Contra Studios, Velký Týnec
ÚNIK H Petr Wolf Gymnázium a SOŠ dr. V. Šmejkala, Ústí nad Labem
PEKLO NA MÍRU A Petr Sulan, Jana Mašková SPŠ sdělovací techniky, Praha

PÁVI A Matouš Felkel a kolektiv autorů AnimaRoztoč, Roztoky u Prahy
PEVNOST BOYARD R Pavla Mitašová Katolické gymnázium Třebíč
PRIMA CENA za kameru
KOUSEK SNU Jakub Gabrhel, Albrechtice u Českého Těšína

ČESTNÉ UZNÁNÍ

DÍVKA S KNIHOU H Jaroslav Beran Tylova herecká škola Kutná Hora
MIA AND LESLIE H Adam Janata EDUSO SOŠ multimediální a propagační tvorby Praha
MAX H Václav Veselý Tylova herecká škola Kutná Hora
OBSTOJNÁ TRAFIKA A Kristýna Jelínková AnimaRoztoč, Roztoky u Prahy
UFO A Kačka Frgálová, Petra Havelková, Marika Krčmářová, Sára Kárníková Střední škola uměleckoprůmyslová Ústí nad  Orlicí
LÁSKA NA POSLEDNÍ POHLED A Vítězslava Faltysová Střední škola uměleckoprůmyslová Ústí nad Orlicí
VOŇAVKA A
Andrea Janovská SŠ a VOŠ aplikované kybernetiky Hradec Králové

VRBA A
Diana Dittrichová, Johana Žabová, Kristýna Netušilová, SPŠ sdělovací techniky Praha
LÉTÁNÍ BEZ LETENKY D Ondřej Čálek NAŠA TV, ZUŠ Police nad Metují
PITVA 8000 D
Matyáš Hroch, SPŠ sdělovací techniky Praha

KŘÍDLA D Vilém Zavadil, EDUSO - SOŠ multimediální a propagační tvorby Praha

CENA VÝCHODOČESKÉHO VOLNÉHO SDRUŽENÍ PRO AMATÉRSKÝ FILM A VIDEO
přímý postup filmu do soutěže 60. RYCHNOVSKÁ OSMIČKA
PEKLO NA MÍRU A Petr Sulan, Jana Mašková Střední průmyslová škola sdělovací techniky, Praha

VRBA A
Diana Dittrichová, Johana Žabová, Kristýna Netušilová, Střední průmyslová škola sdělovací techniky Praha
SVĚDOMÍ Daniel Dandul , Contra Studios
 
| Autor: Ondřej Krejcar | Vydáno dne 24. 05. 2018 | 1350 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

blank