blank
FILMY
" ( - . 0 1 2 3 4 5 6 7 9 A B C Č D Ď E F G H Ch I Í J K L Ľ M N O Ó P Q R Ř S Ś Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Všechny filmy

Co je volná tribuna

Názory
Ing. Emil PražanMíváme ve zvyku, že mnohé z toho, co se dělo v minulosti, odbýváme mávnutím rukou. Prostě se řekne, teď je jiná doba a ta si vyžaduje docela jiné řešení ve všech sférách naší činnosti. Tedy i v kultuře. Může být, ale někdy se pozdává, že i dříve se osvědčilo něco, co bychom si mohli znovu vyzkoušet. Jedním z takových zvyků bylo, že se na soutěžích vyššího typu, například na soutěžích celostátních, dostala do svých programů hodinka nebo řekněme i jeden a půl hodiny diskuse o tom, co všechny v našem hnutí zajímá. Označovalo se to jako volná tribuna

Nešlo tedy jen o rozbory filmů, ale o daleko obecnější otázky, které se později dostávaly i do klubové činnosti. Ano, i kluby jsou teď spíše vzácností, protože se zájemci o amatérské filmování obvykle scházejí tehdy, když připravují nějaký film, a klubová činnost zanikala s tím, jak autoři ztratili závislost na kolektivním, klubovém uspořádání. Dnešním autorům zpravidla postačí si sednout doma u svého počítače. Otázky, týkající se širší problematiky oboru ale zůstávají, existují i v dnešních dnech. Ano, máme Filmdat.cz, ten je zárukou určité možné diskuse. Někdo něco napíše, a jiní, v hluboké anonymitě, jeho názor oznámkují jako ve škole, od jedničky do pětky. Pisatel se ale nikdy nedozví, jaký má jeho oponent názor na věc. Naši politici stále omílají to, co o demokracii řekl náš první prezident Masaryk. Totiž, že demokracie je diskuse.

Paradoxně ale k volným tribunám docházelo na našich soutěžích v době, kdy se nemohlo veřejně říkat úplně všechno, což ještě žijící pamětníci mohou doložit. Dnešní doba naopak takové diskuse umožňuje v plném rozsahu. Což takhle si zkusit někde opět zorganizovat nějakou tu volnou tribunu, na níž by pořadatelé soutěže dovolili, aby přítomní autoři, kteří leccos přetřásají v kuloárech, mohli svoje názory vyslovit veřejně. A nejen autoři, i ti, kteří se přijeli na soutěž ze zájmu podívat. Možná bychom se podivili, co bychom si všichni mohli vyslechnout. A možná si také mnohé problémy vzájemně prodiskutovat a názory z několika pohledů uplatnit.
[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 8] 1 2 3 4 5
      Hlasujte jako ve škole 1 - výborné / 5 - nedostatečné
| Autor: Ing. Emil Pražan | Vydáno dne 22. 01. 2018 | 2032 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

blank