blank
FILMY
" ( - . 0 1 2 3 4 5 6 7 9 A B C Č D Ď E F G H Ch I Í J K L Ľ M N O Ó P Q R Ř S Ś Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Všechny filmy
ANKETA
Vyjádřete hlasováním svůj názor, jak by mělo probíhat hodnocení filmů na celstátní soutěži Český Videosalon v příštích letech.


Celkem hlasovalo: 116

Místní kontra centrum

Informace
Ing. Emil PražanNedávné časové omezení kdysi slavné Mekky amatérských dokumentaristů Benátek filmových amatérů s téměř šedesátiletou tradicí vede k zamyšlení nad tím, jak se mísí místní kulturní událostí s tím, co lze označit jako celorepublikové. BFA, navzdory tomu, že to byla dříve záležitost nejméně dvoudenní, se zúžila na sedm hodin trvání včetně přestávek. A podle vyjádření pořadatelů se tak bude dít i v příštím ročníku.


Dá se pochopit, že pro Městský úřad je to jen jedna z mnoha akcí, zařazených do rámce místní kultury. Není levná, a hlavně není početně navštívená. Když bude jejich Lidová škola umění pořádat koncert, mají zaručený plný sál. Na děti, které účinkují, se přijdou podívat nejen rodiče a sourozenci, ale také babičky, dědečkové a sousedé. A vůbec nezáleží, s jakou kvalitou se setkává jejich vystoupení. Konečně, známe to i z našeho oboru. V rodinách se babička vydrží dívat na své vnoučátko, které zachytil jeho bratr na mobil třeba hodinu. Malá Terezka se učí jezdit na kole a ve zcela zmatečných záběrech, bez ladu a skladu, je přece důležitá Terezka a ne to, s jakým výsledkem je její jízda natočena. A v Benátkách se promítají filmy nějakých cizích autorů, z nichž ani jeden není z Benátek a okolí, ba ani z okresní Mladé Boleslavi.

Je tu ještě jeden prvek. Hrdost na to, že malé město pořádá celostátní akci a město se tím pádem může proslavit. Jenže kde je nějaká odezva, kde se objeví, že právě Benátky byly pořadatelským městem. V novinách? Leda jen v těch okresních. A to je přece málo. Přesto všechno se v minulosti rádi ujali pořadatelství ti, kteří stáli na začátku. Stačí připomenout několik jmen. Jelínek, Baptista, Černý, Abrahám, Zajíček, Peterka. Ti všichni vytvářeli tradici BFA s nadšením. Hrdost nad pořádáním velké akce dnes rychle vyprchává. A když se ještě k takové skutečnosti přidá to, že ti autoři jsou nějací staří a mladých je málo, akce může také skončit, tak jak se to stalo na Beskydském ještěru ve Frýdku Místku. A navíc, jsou to stále ti stejní.

Film, i ten dokumentární, je umění a k jeho natočení nestačí jen ta poslední kamera nebo dnes i fotopřístroj, ale i talent a píle. Proto také amatérský film není masový, jak si to myslí ti, kteří mačkají denně spouště svých mobilů, a mnozí z nich se cítí být také fotografy a filmaři. Být talentovaný, to není nutný předpoklad pro ty nahoře, pro profesionály, platí to i pro současnou amatérskou špičku.
| Autor: Ing. Emil Pražan | Vydáno dne 06. 11. 2017 | 807 přečtení | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

blank