blank
FILMY
" ( - . 0 1 2 3 4 5 6 7 9 A B C Č D Ď E F G H Ch I Í J K L Ľ M N O Ó P Q R Ř S Ś Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Všechny filmy
ANKETA
Vyjádřete hlasováním svůj názor, jak by mělo probíhat hodnocení filmů na celstátní soutěži Český Videosalon v příštích letech.


Celkem hlasovalo: 116

Naše UNICA a magické osmičky

Názory
Ing. Emil PražanDo celosvětové soutěže UNICA v Blansku už scházejí jen měsíce. Koná se v roce 2018, tedy sto let od založení naší republiky. Je jistě zajímavé, jak právě ta osmička na konci sehrávala roli u převratných událostí. Rok 1938, 1948, 1968. Co se v těch letech dělo, bylo už mnohokrát připomínáno, a pamětníků kvapem ubývá. Snad právě rok 1968 mohl ještě být rokem, který si zachoval svědectví některých z nás.


Můžeme se ptát, jak na události roku reagovali filmoví amatéři. Rozhodně nezůstali stranou a točili. Byli to filmaři z Prahy, Jablonce nad Nisou, Plzně, Brna, a také z Ostravy a Jihlavy. Něco z toho se zachovalo v archivech, i když po následné normalizaci nemohlo k veřejnému promítání filmů docházet. Až na jednu výjimku. Dr. Jiří Kalík z Hradce Králové, povoláním okresní prokurátor, si dovolil vše ukázat svým kolegům na Krajském soudu. Stálo ho to později místo. Byl funkce zbaven a »uklizen« do Státního statku ve Smiřicích. Snad nejvíce byli v té době v rizikovém postavení ti, kteří pracovali v rozhlase a televizi. Vždyť tehdy celý národ seděl u radia a sledoval, co se děje. Všichni stáli jednotně za rozhlasáky. Dění v rozhlase, kdy se opravdu nevědělo, zda „spřátelená vojska“ nevtrhnou do studia a nebudou střílet, jsem zažil na vlastní kůži v krajském studiu Čs. rozhlasu v Hradci Králové. Byl to týden, na který se nezapomíná. Literatura o těchto událostech se omezila na několik publikací. Literární zpracování atmosféry šedesátých let především ve východních Čechách přináší kniha »Pošetilost«. Je ještě k mání na www.bux.cz.

Léta plynula a došli jsme až k Sametové revoluci. Ta sice neměla na konci osmičku, ale devítku. Přinesla zásadní zlom i pro tvorbu filmových amatérů. Ti ani v těchto dnech nezůstali stranou. Existuje několik filmů nebo spíše záběrů z té doby, a některé z nich se dokonce dostaly do zahraničí. Byly pravdivější než ty, které přinášela oficiální propaganda, která musela ukončit svoje aktivity až při převzetí moci demokratickými silami. Revoluce všem nám přinesla více svobody do témat našich filmů a vyloučila omezování státním filmovým monopolem.

V Blansku se připravují na velký svátek filmařů. Můžeme být hrdi na to, že jsme byli v roce 1937 jedním ze sedmi států, které tehdy stály při založení organizace UNICA. Dělo se tak v Paříži. Od té doby jsme také těmi, kteří soutěž obesílají filmy našich tvůrců. Těšme se.
[Akt. známka: 3,20 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5
      Hlasujte jako ve škole 1 - výborné / 5 - nedostatečné
| Autor: Ing. Emil Pražan | Vydáno dne 22. 08. 2017 | 1073 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

blank