blank
FILMY
" ( - . 0 1 2 3 4 5 6 7 9 A B C Č D Ď E F G H Ch I Í J K L Ľ M N O Ó P Q R Ř S Ś Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Všechny filmy
ANKETA
Vyjádřete hlasováním svůj názor, jak by mělo probíhat hodnocení filmů na celstátní soutěži Český Videosalon v příštích letech.


Celkem hlasovalo: 116

Zemřel Josef Bahník

Informace
Josef BahníkDne 12. 5. 2017 zemřel ve věku 73 let pan Josef Bahník z Pěčína. Pro dnešní generaci filmařů to už nemusí být známé jméno, pamětníci ale vědí, kdo byl Josef Bahník, který spolu s Františkem Žatečkou vytvořil spojení, které neslo název „ŽABA“. To bylo v 70. a 80. letech uznávanou autorskou dvojicí, která dokázala pohnout předními příčkami soutěží jak krajských, tak i celostátních a také jejich milované Rychnovské osmičky, protože právě z tohoto města oba pocházeli.


Josef Bahník se Žatečkou vytvořili řadu filmů na formátu super 8 milimetrů a postarali se o jednu zvláštnost. V době, kdy se tvořily dokumenty převážně o známých osobnostech, se rozhodli představit širší veřejnosti snímky, které připomínaly řadu lidí, docela neznámých, ale takových, kteří pro své okolí něco znamenali. Tak například jejich film „Privátní diagnóza“ vypráví o mladé lékařce, její rodině, zálibách a dalších aktivitách. Podobné zaměření měl i jejich další snímek „Než začne skřivánek povrzávat“, který je svědectvím láskyplného vztahu vesnického učitele k jeho žákům. Je v živé paměti, jak byly tyto filmy porotami hodnoceny. Byl to především dramaturg Krátkého filmu, znalec animovaných filmů, Jan Poš, který oba tvůrce na rozborových seminářích podporoval v jejich snaze o odlišný způsob vyprávění. Josef Bahník spolu s Františkem Žatečkou si neponechávali svoje znalosti a zkušenosti pro sebe. Ve spolupráci s tehdejším Okresním kulturním střediskem v Rychnově nad Kněžnou vydali publikaci, v níž vysvětlovali začátečníkům to, jak se točí film, od techniky až po problematiku tvorby. Škoda, že oba filmaři už nepokračovali ve svém tvůrčím snažení na videu, jistě by mohli promlouvat tvůrčím způsobem v dalších letech do systému amatérského soutěžení. Josef Bahník však nepřestal rozvíjet další kulturní aktivity v rámci svého působení v rychnovském regionu. Jeho odchod je další ztrátou našeho oboru. Čest jeho památce!
| Autor: Ing. Emil Pražan | Vydáno dne 19. 05. 2017 | 773 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

blank