blank
FILMY
" ( - . 0 1 2 3 4 5 6 7 9 A B C Č D Ď E F G H Ch I Í J K L Ľ M N O Ó P Q R Ř S Ś Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Všechny filmy
ANKETA
Jako návštěvník portálu FILMDAT byste se identifikoval jako:

Čtenář (1214 hl.)
 
Autor (661 hl.)
 
Pořadatel (278 hl.)
 
Autor a pořadatel (402 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 2555

Karel Coma: Amatérský film připomínal mafii

Unitedfilm
Karel Coma, pionýr českého nezávislého filmu

Pamatuju si, jak jsem jel v roce 1998 na svůj první festival (HAF v Tanvaldu) se svým prvním filmem (Honzík). Tehdy tam v porotě seděl Petr Lášek, který se hodně pohyboval kolem amatérských filmů a zároveň provozoval vlastní festival v Praze. Viděl jsem postupně všechny filmy a bylo mi jasné, že jsme někde jinde. Nešlo jen o zpracování, šlo hlavně o obsah.


Karel Coma, pionýr českého nezávislého filmu


Po každém bloku za mnou přišel Petr Lášek s tím, že ta kvalita za moc nestojí, že je to letos velmi chudé, že jsem jeho favorit a že si myslí, že to mám u poroty v kapse. To mě samozřejmě nabudilo. Druhý den večer začalo udílení cen.  Nezapomenu, jak jsem se tehdy rozhlédl po místnosti a zjistil, že jsem nejmladší v místnosti. Nejprve se rozdala čestná uznání, pak jednotlivé žánry – když došlo na hraný film, byl jsem napnutý. Třetí místo… nic. Druhé? Nic. První místo? Taky nic. Že by hlavní cena festivalu?

Ani omylem. Byl jsem jak opařený – ne že bych nutně musel vyhrát první cenu, stačilo by mi i čestné uznání, bez ceny, i když jsem věděl, že ty filmy byly na takové úrovni, že bych si cenu beze studu zasloužil. Když jsem druhý den seděl ve vlaku na cestě domů, přišel ke mně jeden z důchodců, který samozřejmě vyhrál, a v dobré víře mne naprosto odzbrojil. Povídal mi, že se mu ten můj film moc líbil, ale že takhle to dělat nemůžu, že se prý musím přihlásit do jejich klubu ČKK (Český klub kinoamatérů) a že když mě budou znát, tak prý nějakou tu cenu taky dostanu. Namítnul jsem, že nechápu, proč bych měl být v nějakém klubu? Film se má přece hodnotit podle kvality, ne podle toho, jestli jsem, nebo nejsem v nějakém spolku. Pán nakonec něco zamumlal a raději odešel.  Bylo to, jako by na mě dýchl závan starých časů, a já dostal nabídku vstoupit do komunistické strany. Po této zkušenosti jsem už víckrát do Tanvaldu nedorazil. Vybíral jsem si už jenom celostátní soutěže, jako byl Český lvíček – tam se totiž dalo vyhrát i bez členství v ČKK.

Karel Coma cit

Více na portále nezávislého filmu Unitedfilm

| Autor: Ondřej Krejcar | Vydáno dne 16. 05. 2017 | 225 přečtení | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

blank