blank
FILMY
" ( - . 0 1 2 3 4 5 6 7 9 A B C Č D Ď E F G H Ch I Í J K L Ľ M N O Ó P Q R Ř S Ś Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Všechny filmy
ANKETA
Vyjádřete hlasováním svůj názor, jak by mělo probíhat hodnocení filmů na celstátní soutěži Český Videosalon v příštích letech.


Celkem hlasovalo: 116

Do Berouna jen přes Českou Třebovou aneb výzva železničářům-videoamatérům

Informace
FisaicNedávno nejvyšší orgán federace železničářů FISAIC potvrdil, že 27. ročník mezinárodní soutěže železničářů v oboru film a video, kteří jsou začleněni v uvedené federaci, se bude konat v České Republice, a to v říjnu 2017 v Berouně. Tyto soutěže, jejichž počátek je datován do roku 1965 a italské Verony, mají tradici a 27. ročníkem vstupují do druhého půlstoletí.

Obdobně jako v celosvětové soutěži (UNICA), má i FISAIC v zájmových oborech volnočasových aktivit rigorózní pravidla, jejich platnost potvrzuje nejvyšší orgán federace. Z důvodu rychlého rozvoje digitální techniky, musely být aktualizovány jak nosiče, tak i systémy záznamů obrazu a zvuku soutěžních prací. Poslední aktualizace technické části soutěžních pravidel je z roku 2015. Tato aktualizace také sledovala snížení nákladů na záznamovou a projekční techniku.

Poměrně levné kamery a další technika si vynutily redukci projekční doby pro jednotlivé členské země FISAIC. V současnosti činí 120 minut. Pro členské země jako Česko či Rakousko, je časový limit dostatečný, avšak pro Německo nebo Francii, u kterých jsou železničáři-videoamatéři organizováni podle regionů, vyvolává již na regionální úrovni souboje či kvalitativně náročný výběr než je práce zařazena do kolekce za celý Zemský stav FISAIC.

Pokud jde o soutěžní kategorie u FISAIC, je jich sedm. Železniční tématiku a život železničářů reprezentuje kategorie A. Co do četnosti soutěžních prací v kategoriích, do popředí se dostává kategorie C – jednominutový film. Ostatní kategorie zahrnují obvyklou námětovou tvorbu. Jejich přehled, jakož i další aktuální podmínky pro přijetí práce do mezinárodní soutěže FISAIC jsou v češtině zpřístupněny na web-stránkách: http://fisaic-foto.cz/video a na pracovních jazycích: http://fisaic-foto.cz/TKVIDEO/. Přihlášky prací, jakož i podmínky účasti na národní soutěži Českého zemského svazu FISAIC (ČZS) je nutné dohovořit s výkonnou tajemnicí ČZS paní Ing. Jarmilou Šmerhovou (+420 724 563 235) resp. e-mail: jarmila.smerhova@osz.org.

ČZS uspořádá ve dnech 24. – 26. března t. r. v České Třebové pracovní seminář a národní soutěž v oboru film a video. Tam porota z přihlášených (formulář přihlášky v češtině je na web-stránkách v češtině) a promítnutých prací vybere kolekci, která nás reprezentovat na soutěži v Berouně. Z vyhodnocení přihlášených prací a z akceptování připomínek poroty se pak vybrané práce podle soutěžních pravidel adjustují (např. zařazení do příslušné kategorie, dvoujazyčná anotace, stopáž, způsob projekce, dodržení autorských práv, souhlas k archivaci práce pro FISAIC).

A jaká je prognóza pro složení kolekce ČZS pro akci v Berouně? Zkušení železničáři-videoamatéři, jejichž práce již věnčí některá z ocenění FISAIC, připravují do výběru obvykle tři snímky. Jejich náměty jsou různé. Lze dodat, že především jejich atraktivita, filmařské a režijní ztvárnění pak vedou k ocenění na mezinárodní úrovni. Tak např. ústecký Eduard Pech připravuje tři práce, jejichž námětem je nejen zachycení „zázraků“, ale i reportáž z výstavy parních strojů, přerovský Petr Chmela připravuje vtipné ztvárnění života člověka. A snímek o odborníku, který nejen sbírá opravdové drážní lokomotivy (především parní), motorové vozy i vagony, ale je rekonstruuje i zprovozňuje, „chytá“ diváka u srdce, neboť takové zanícení pro zachování hodnot jedincem, je vskutku mimořádností. Ano, on má „Páru v srdci“.

A co Vy, vážení železničáři, kteří vlastníte kameru a točíte? Využijte možnost, která se letos naskýtá, a přihlaste svoje práce do národní soutěže ČZS. 
| Autor: Ivo Laníček | Vydáno dne 22. 02. 2017 | 1644 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

blank