blank
FILMY
" ( - . 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C Č D Ď E F G H Ch I Í J K L Ľ M N O Ó P Q R Ř S Ś Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Všechny filmy

7. ročník Dobříšského Mazáka

Informace


Po 4 letech Okrašlovací spolek města Dobříše obnovil tradici celostátní videosoutěže amatérů, když se pořadateli soutěže V. M. Procházkovi podařilo k akci přitáhnout v Okrašlovacím spolku města Dobříše další 2 spolupořadatele – Č. Brabce a V. Šprungla. Většina účastníků zaslala své filmy elektronickou nebo Českou poštou v předstihu a vlastní soutěže se nezúčastnila (2 účastníci ze Slovenska a 2 z Moravy). Přímo na soutěž přivezli své filmy 3 účastníci. Celkem jsme měli možnost zhlédnout 9 soutěžních snímků a 4 snímky byly připraveny k promítnutí mimo soutěž (vesměs se jednalo o 2. snímky soutěžících autorů). Pro vítěze bylo připraveno celkem 8 cen za cca. 5.000 Kč. Během soutěže se bylo možno občerstvit na náklady organizátorů teplými i chlazenými nápoji a jídlem.

Po rozlosování pořadí snímků bylo možno v cca. 10:15 začít s vlastní soutěží.

Výsledky 7. ročníku Dobříšského Mazáka:

1. Tenkrát - Slavomír Kozák, Tachovsko
2. Môj vrabčací život – Zuzana Lengová, Breznička, Slovensko
3. Trochu o vejcích, sochách, mostě a rokenrolu – Bohumil Kheil, Praha
4.-5. To byl můj táta – Jan Křivý, Žatčany
4.-5. Berounské hrnčířské a řemeslné trhy – Zdeněk Sojka, Vráž
6. O starém hradě – Stanislav Domanský, Kroměříž
7. Dopis o zámku – Vladimír M. Procházka, Dobříš
8. Svet Martina Sabaku – Lubor Patsch, Liptovský Hrádok, Slovensko
9. Argument – Arnošt Lukeš, Otrokovice

Před vlastním začátkem a po skončení soutěže bylo diskutováno s přítomnými tvůrci, pořadateli a diváky (většinou rodinní příslušníci a známí soutěžících ) několik témat: 

Termín během svátků


Dřívější ročníky byly většinou organizovány v sobotu před vlastními vánočními svátky, kde se ukázalo, že cca. polovině přítomných by dříve používaný termín vyhovoval více. 

Zvětšení návštěvnosti akce 

Opět byla zvažována v této souvislosti vhodnost svátečního termínu a nutnost kromě plakátů ve městě a pozvánky v místním tisku nabídnout pozvánku i jiným regionálním periodikům (i internetovým), třeba včetně krátké videoupoutávky třeba i o filmu s místní tématikou. Zvětšení návštěvnosti akce zavedením symbolického vstupného může být zváženo v duchu zásady, že co je zadarmo, toho si nikdo neváží.

Možnost přihlášení se do soutěže

Oproti jiným soutěžím byla přítomnými oceněna nenáročnost formální procedury přihlášení. Stačí pouze film zaslat předem nebo jej těsně před soutěží přinést na místo. Tato procedura by se musela změnit pouze v případě, kdyby snímků bylo přihlášeno více jak se předpokládá doba vlastní soutěžní přehlídky, tj. zatím max. 3 hod. 

Akce k podpoře větší účasti místních/regionálních tvůrců

I ve vlastní Dobříši a jejím nejbližším okolí vznikají videoreportáže jiných tvůrců (i od studentů místního gymnázia). Je nutné vyzkoušet jejich přímé oslovení k účasti. 

Zvětšení počtu soutěžících

Je rozumné akci avizovat na celostátním informačním webu filmdat.cz s větším časovým předstihem, včetně ev. přímého pozvání účastníků z předchozích let 

Hodnocení soutěže 

soutěž je hodnocena přímo přítomnými diváky, soutěžícími a pořadateli s tím, že se vždy nejvyšší a nejnižší hodnocení u každého snímku vynechá. Samozřejmě i zde je možné významné ovlivnění výsledků, ale dle zkušenosti z tohoto ročníku není potřeba toto pravidlo měnit, protože všichni účastníci letos tajné hlasování nezneužili k nadměrnému protěžování svých snímků. Ke zvážení je však varianta, že by se snímky hodnotily dodatečně (nyní probíhá hlasování okamžitě po uvedení každého snímku), aby si každý hodnotící udělal představu o všech soutěžících filmech a pak se teprve rozhodl o hodnocení jednotlivých filmů 

Rozdělování věcných cen
 
Je na této soutěži prováděno pouze mezi přítomné účastníky, což znamenalo, že si všichni účastníci odnesli po dvojici připravených cen (soutěžící na 1. i na třeba na 7. místě). Rozdíl byl v tom, že si soutěží na 1. místě vybíral z cen vždy jako první v každém kole. Do budoucna je možné zvážit zveřejnění cen na webu spolku v předstihu a získání informací od nepřítomných soutěžících, o jakou cenu by postupně stáli v případě jejich umístění. Organizátoři by následně ceny pro nepřítomné účastníky rozeslali poštou. 

Finanční podpora soutěže

Letos byla finanční stabilita soutěže zajištěna z podpory Fondu sportu, kultury a volného času města Dobříše. Do příštích ročníků se spíše počítá s podporou podobného fondu Stč. kraje a dle jednoho ze soutěžících je možná i podpora přímo z Ministerstva kultury.
 
Omezení filmů na max. stopáž 15 min. 

Většina témat prezentovaných na této soutěži ani těch 15 min. nepotřebovala. Vítězný snímek trval necelé 3 minuty. Předpokládá se zachování tohoto limitu, i když to v tomto ročníku znamenalo přesun jednoho snímku V. M. Procházky do mimosoutěžní sekce. Možnost připustit i delší snímky, když by se díky množství přihlášených snímků a jejich délce ukázala max. doba na i delší soutěžní snímky dostatečná, by mohlo způsobit chaos. 

Kritéria pro výběr filmů

Kromě společensky závadných témat bylo u této soutěže pouze omezení, aby se snímek na této soutěži v Dobříši ještě jako soutěžní neuváděl. Znamenalo to sice, že několik diváků vidělo některé filmy již po několikáté, ale všichni uznali, že akce je organizována především pro publikum v Dobříši 

Diskuze o spoluorganizování soutěží Dobříšský Mazák a Dobříšský Zelenáč 

Zakladatel akce V. M. Procházka organizoval tyto soutěže před více jak 10 lety s tím, že Dobříšský Zelenáč je určen pouze videoamatérům používajícím starší analogovou techniku, včetně střihu, titulků a zvuku. U této soutěže vybraná porota za účasti odborníků hodnotila kromě celkového vítěze i námět, kameru, střih a zvuk. V tuto chvíli zřejmě mnoho filmů touto technikou mezi videoamatéry nevzniká. Rozlišení soutěží by tak bylo pouze v tom, kdo je zelenáč (začínající videoamatér) a kdo mazák (zkušený videoamatér), což je velmi subjektivní kritérium. Jako řešení této situace se zdá sjednocení soutěže pod nějakým názvem, kde by porota hodnotila námět, kameru, střih a zvuk a všichni přítomní pak filmy jako celek.

Největší diskuze se paradoxně rozběhla nad nesoutěžním snímkem „Kam s tím...“ od V. M. Procházky o 1. ročníku akce Okrašlovacího spolku města Dobříše „Týden očisty Dobříše“.

Kaňkou na tomto ročníku bylo nepřesné uvedení začátku akce. Původně bylo domluveno akci začít v 9 hod. ráno. Po diskuzi ve spolku jsme uznali, že pro účastníky z větší dálky by bylo rozumné začátek akce posunout na 10 hod. dopolední. Bohužel informaci o začátku od 9 hod. se již nepodařilo opravit v anonci v místních Dobříšských listech, a tak organizátoři zpětně začátek akce přesunuli na 9 hod. Bylo však domluveno, protože 10 hod. jako začátek akce byla po nějakou dobu uvedena i na jiných informačních zdrojích, nakonec akci začít později, což umožnilo zařadit do soutěže ještě 2 soutěžící, kteří opravdu se začátkem akce v 10 hod. počítali.

Výše uvedené náměty budou organizátoři i za pomoci slíbených dalších poznatků od zkušených soutěžících a organizátorů podobných soutěží analyzovat a soutěž o některé z nich obohatí. Dobříšský Mazák se tedy ve formě, jak je znám, letos zřejmě uskutečnil naposled. Je potřeba mu vzdát čest a držet palce jeho nástupci – Dobříšskému mazanému Zelenáči či Dobříšskému zelenému Mazákovi či ... .

Za Okrašlovací spolek města Dobříše V. Šprungl
| Autor: Vladimír Šprungl | Vydáno dne 05. 01. 2016 | 4765 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

blank